Ześlizg boczny

Ześlizg boczny jest to bardzo przydatna umiejętność zwłaszcza dla początkujących snowboardzistów. Umiejętność ta polega na odpowiednim rozłożeniu ciężaru ciała na obie nogi oraz precyzyjnym obciążeniu krawędzi. Czynność ta jest bardzo łatwa do opanowania, zwłaszcza ześlizg na krawędzi tylnej.

ZEŚLIZG BOKIEM NA KRAWĘDZI TYLNEJ

Przy ześlizgu bardzo ważną czynnością jest precyzyjne obciążenie krawędzi.Jeżeli jedziesz w dół na tylnej krawędzi, stojąc na piętach,musisz wystrzegać się przeniesienia ciężaru ciała na palce nóg,ponieważ to zazwyczaj kończy się nieprzyjemnym upadkiem. Ta sama uwaga dotyczy ześlizgu bocznego na krawędzi przedniej,przy której to snowboardzista stoi na palcach nóg. Ćwiczenia rozpocznij od ześlizgu na krawędzi tylnej,ponieważ jest znacznie łatwiejszy.

ZEŚLIZG BOKIEM NA KRAWĘDZI PRZEDNIEJ

Stań na krawędzi przedniej,zwrócony twarzą do stoku.Rozstaw szeroko ręce,ugnij kolana i biodra. Sterowanie deską poprzez zmianę nacisku na tylną krawędź,a także przenoszenie ciężaru ciała z nogi na nogę powinno przebiegać precyzyjnie i powoli.

ZEŚLIZG NA STROMYM STOKU

Na stromym stoku ześlizg na krawędzi tylnej jest z pewnością najłatwiejszą i bardzo popularną techniką jazdy. Ześlizg nie służy do uzyskiwania dużych prędkości,ale w sytuacjach awaryjnych jest niezastąpiony.Im stromiej tym bardziej musisz obciążać krawędź tylną,aby nie nabrać zbyt wielkiej prędkości. Pochylenie do tyłu jest w takich warunkach naturalną reakcją,kąt tego pochylenia to twój gaz i hamulec. Jeśli trochę pochylisz się do przodu to snowboard pojedzie szybciej,ponowne pochylenie do tyłu szybkość tę ograniczy.