Sucha zaprawa

To co napisałem poniżej jest bardzo ważną czynnością dla każdego snowboardzisty. W snowboardzie bardzo ważną rzeczą jest kondycja fizyczna. Jeśli nie uprawiasz sportu na co dzień to twoja forma i stan mięśni pozostawia wiele do życzenia. Dlatego też warto by było zadbać o swoją formę, a pomoże Ci w tym zestaw ćwiczeń, które są opisane poniżej. Ćwiczenia te powinieneś zacząć wykonywać na ok.2 tyg. przed pierwszym wyjazdem na deskę.

 

Rozciąganie mięśni szyi i karku

Lewą ręką przyciągnij lekko głowę do lewego ramienia i przytrzymaj ją ok. 10 sekund. Następnie zmień rękę i kierunek ruchu. Na koniec obiema rękami przyciągnij głowę do piersi i przytrzymaj ją 10 sekund. To ćwiczenie należy wykonywać codziennie.

 

Rozciąganie mięśni ramion i pleców

W pozycji stojącej naciskaj ręką podniesioną i zgiętą w łokci drugą rękę do tyłu i w dół. Ćwiczenie to wykonuj przez ok. 15 sekund, później zmiana ręki.

 

Rozciąganie wewnętrznej strony ud

Stań w szerokim rozkroku, następnie przenieś ciężar ciała na jedną z nóg i ugnij ją mocno. Przez ok. 30 sekund przenoś ciężar ciała z nogi na nogę.

 

Krążenie tułowia

Stań w rozkroku i z nieruchomymi biodrami wykonaj tułowiem ruch okrężny po sześć obrotów w jedną i w drugą stronę. Wszelkie ćwiczenia tułowia przydadzą się przyszłym snowboardzistą.

 

Rozciąganie mięśni łydek

Stań przodem w odległości ok. pół metra od ściany. Tułów powinien być wyprostowany. Opadnij do przodu opierając ręce o ścianę tak jakbyś próbował przesunąć ścianę. Nie odrywaj przy tym stóp od podłoża. Ćwiczenie wykonuj przez ok. 20 sekund, następnie zmień nogę.

 

Rozciąganie mięśni ud

Stań w jak najszerszym rozkroku. Lekko wypchnij biodra do przodu. Pozostań w tej pozycji 20 sekund, po czy zmień nogę.

 

Rozciąganie mięśnia czworogłowego uda

Stań na jednej nodze (możesz się ewentualnie czegoś przytrzymać). Wolną ręką chwyć za stopę i przyciągnij ją do pośladka. Wytrzymaj w tej pozycji 10 sekund i zmień nogę.

 

Nadgarstki

Nadgarstki snowboardzisty powinny być elastyczne ponieważ często podczas upadku podpieramy się nimi. Rozciągaj je we wszystkie strony przez ok. 3 minuty. Pamiętaj abyś to ćwiczenie wykonywał zawsze przed jazdą ponieważ kontuzje nadgarstków są jedną z najczęstszych jakie się zdarzają sowboardzistom.

 

Skoki dosiężne

Wykonaj trzy lekkie podskoki. Za czwartym razem podskocz jak najwyżej, z rękami wyciągniętymi do góry. Ćwiczenie powtórz pięciokrotnie. Głównym zadaniem tego ćwiczenia jest wzmocnienie siły nóg i skoczności.

 

Ćwiczenie kolan

Na lekko rozstawionych nogach, w pozycji podobnej jak na desce, wykonuj krążenia kolanami w jedną, a następnie w drugą stronę. Ćwiczenie wykonuj przez 3-4 minuty.

 

Ćwiczenia stawów skokowych

Przyjmij tę samą pozycję co w poprzednim ćwiczeniu. Ciężar ciała przenieś na lewą nogę. Drugą nogę oprzyj na palcach i wykonuj nią krążenia w obydwie strony. Po minucie zmień nogę.