Ustawienie wiązań snowboardowych

Kąt ustawienia wiązań jest to indywidualna sprawa każdego snowboardzisty!! Każdy z nas ma inny kąt ustawienia wiązań i nie jest to nic dziwnego ani nienormalnego. Kąt ustawienia zależy od warunków śniegowych oraz stylu jazdy.

Kąt oraz rozstaw wiązań snowboardowych ustawiaj tak aby pozycja w której przyjdzie ci jeździć była naturalna i nie krępowała ci ruchów. Wiązania nie mogą być zbyt daleko oddalone od siebie bo wtedy nie będziesz miał całkowitego panowania nad deską oraz kolana będą bardziej obciążone. Zbyt bliskie ustawienie wiązań spowoduje że będziesz tracił równowagę.

Wiązania snowboardowe powinny być rozstawione na mniej więcej szerokość ramion. Najlepiej stań w swobodnym rozkroku na desce i oceń optycznie na których insertach przykręcić wiązania. Po przykręceniu wiązań załóż buty i przypnij się do wiązań. Wtedy będziesz mógł w stanie ocenić czy czujesz się komfortowo. Jeżeli nie to spróbuj zmienić rozstaw.

Jeśli chodzi o kąt i sposób ustawienia wiązań to początkującym, którzy są zieloni w temacie sugerujemy i zalecamy ustawienie na tzw. „kaczkę” czyli skierowane lekko na zewnątrz deski w kierunku nosa i taila. Zauważ że taka pozycja jest naturalną pozycją człowieka i takie ustawienie wiązań jest najbardziej komfortowe. Takie ustawienie wiązań umożliwia również jazdę na switch czyli na drugą nogę. Ustawienie „na kaczkę” jest także najlepszym wyborem dla riderów wykonujących freestylowe ewolucje.

Regulacja wiązań snowboardowych

Jeśli chodzi o ustawienie wiązań to pamiętaj aby były one wyregulowane tak aby buty równomiernie wystawały poza płytę wiązania. Do regulacji w tym zakresie służy wysuwana piętka (heelcup) oraz pedał gazu.  Przy rozmieszczeniu wiązań na również pamiętaj aby ustawić je w taki sposób aby but równomiernie wystawał poza krawędź deski. Dobrze przeczytałeś/-aś – but może wystawać poza krawędzie deski i nie będzie to powodowało żadnych komplikacji podczas jazdy. No może poza sytuacją kiedy mamy buta w rozmiarze 47 i wąską deskę – wtedy faktycznie może być problem haczenia czubkami butów przy wykonywaniu skrętów.

źródło: unionbindingcompany.com
źródło: unionbindingcompany.com

Pamiętaj też że wiązania w każdej chwili możesz bardzo szybko przestawić na stoku. Jeżeli po kilku zjazdach poczujesz, że coś jest nie tak, że zaczynają Cie boleć kolana lub stawy skokowe to spróbuj przestawić wiązania. Poniżej umieściłem tabelkę z mniej więcej optymalnym zakresem ustawień wiązań dla poszczególnych stylów jazdy.

Ustawienie kątów wiązań snowboardowych

Kąt ustawienia wiązań (w stopniach)
StylPrzódTył
freestyle
halfpipe
+5 do +350 do -15
raceboard
alpine
+45 do +60+40 do +50
freeriding+40 do +45+20 do +40