Wielkie inwestycje w Szczyrku

Za oknami piękna polska złota jesień, a zatem czas w którym co raz częściej zaczynamy myśleć o nadchodzącym sezonie snowboardowym. Zaczynamy rozglądać się za nowym sprzętem i powoli planujemy wyjazdy na deskę – te krajowe jak i zagraniczne.

 

Jeśli planujecie jakieś wypady na naszym krajowym podwórku to powinniście się mocno zainteresować Szczyrkiem. Do tej pory myśląc o Szczyrku z pewnością przychodziły wam na myśl ciekawe trasy ale z bardzo słabą infrastrukturą i raczej średnim przygotowaniem tras.

 

Ten sezon pod tym względem będzie na pewno przełomowy. Od końca poprzedniego sezonu trwają w Szczyrku intensywne prace w temacie budowy nowej infrastruktury narciarskiej. Największe inwestycje powstają w Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim (dawniej Czyrna Solisko), który  został kupiony przez słowacką spółkę TMR. Słowacy zapowiedzieli ogromne inwestycje, które miały przywrócić dawną świetność temu miejscu. Z ogromnymi nadziejami i zarazem lekkimi obawami wypatrywaliśmy tych inwestycji. Dzisiaj to wszystko jest już faktem!

 

W Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim na ukończeniu są dwie nowe koleje krzesełkowe, kolej gondolowa, nowoczesny system naśnieżania z ogromnym zbiornikiem wodnym, nowe zaplecze. Powstają dwie nowe trasy, a dotychczasowe zostały wyprofilowane i poszerzone.

przeprofilowanie trasy son son nowa trasa zbiornik wodny son

Kolej Gondolowa z Czyrnej na Halę Skrzyczeńską

szczyrk kolej gondolowa

6-osobowa kolej krzesełkowa z Soliska na Wierch Pośredni

6-osobowa kolej krzesełkowa z Soliska na Halę Skrzyczeńską

kolej krzesełkowa solisko hala skrzyczenska

 

Kolejną inwestycją która w zasadzie już została oddana do użytku była wymiana pierwszego odcinka kolei krzesełkowej na Skrzyczne. Dotychczasowe archaiczne krzesełko dwuosobowe zostało zastąpione czteroosobową koleją – taką samą jak ma to miejsce na drugim odcinku trasy na Skrzyczne. To bardzo dobra wiadomość gdyż stare krzesełko wyjeżdżało w oszałamiającym czasie 17 minut, co przy mrozie i wietrze było nie lada wyzwaniem. Nowa kolej posiada osłony przeciwwiatrowe  i wygodne siedzenia.

nowy wyciąg na skrzyczne nowa kolej na skrzyczne skrzyczne nowa kolej

Nowością jest także nowa trasa w stacji narciarskiej Beskid Spod Arena, która wystartowała w zeszłym sezonie. Nowa trasa powstała wzdłuż wyciągu krzesełkowego. To dosyć krótki odcinek ale za to dosyć stromy. Trasa dedykowana doświadczonym narciarzom i snowboardzistom. Nowa trasa będzie oczywiście sztucznie naśnieżana.

czarna trasa beskid sport arena nowa trasa beskid sport arena

Ukoronowaniem wszystkich inwestycji narciarskich w Szczyrku będzie wspólny skipass, dzięki któremu na jednym karnecie będziecie mogli jeździć wspomnianych wcześniej ośrodkach! To świetna wiadomość dla narciarzy i snowboardzistów która jest kolejnym krokiem aby ściągnąć do Szczyrku miłośników białego szaleństwa, którzy do tej pory raczej omijali ten rejon.

wspólny skipass szczyrk mapa tras narciarskich szczyrk

Mamy również nadzieję że doczekamy się reaktywacji snowparku na Julianach, który kilka lat temu umarł śmiercią naturalną. Nowy inwestor jak widać ma profesjonalne podejście do tematu więc pewnie w następnym sezonie powstanie tu profesjonalny i dobrze przygotowany park.

 

To co ? Widzimy się w Szczyrku ?