Jak dobieramy buty snowboardowe

Buty snowboardowe są najbliższe ciału dlatego też powinny być wygodne i dobrze dopasowane. Na butach nie warto zbytnio oszczędzać. Lepiej kupić tańszą deskę lub wiązania, a dołożyć do lepszych butów.

 

Kupując buty snowboardowe warto to zrobić udając się do sklepu stacjonarnego gdyż różni producenci mają różne rozmiarówki i nie zawsze wszystko będzie nam pasowało. Kupując przez internet nie jesteśmy w stanie tego zweryfikować ale też nie jesteśmy na całkiem straconej pozycji gdyż kupując w legalnie działającym sklepie zawsze mamy możliwość zwrotu towaru czy też wymiany. Często zdarza się że nie mamy w pobliżu siebie sklepów stacjonarnych, a jeśli są to oferta butów nie jest tak szeroka jak w sklepach internetowych. Wybierając się do sklepu po buty pamiętaj abyś nie zakładał kilku par skarpet bo to jest nie potrzebne, a w skutkach może być nieprzyjemne. Obecnie buty są produkowane z takich materiałów, że zapewniają utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała więc nie musisz się martwić, że stopy Ci zmarzną.

 

Napisałem wcześniej żeby nie zakładać kilku par skarpet, a to z prostej przyczyny bo takie dwie trzy pary skarpet to kilka milimetrów luzu w całym bucie. Kiedy wyjdziesz na stok i będziesz miał trzy pary skarpet – to ok, ale kiedy stwierdzisz że jest Ci za gorąco i założysz tylko jedną parę skarpet szybko się przekonasz, że jazda będzie nieprzyjemna. Stopa przy skręcaniu będzie się przemieszczała w bucie co utrudni skręcanie oraz przy ostrym skręcie czy upadku może doprowadzić do skręcenia nogi w stawie skokowym.

 

Jaki rozmiar ??

Jeśli chodzi o dobór rozmiaru to ważne aby  buty nie były za małe ani za duże. Dopuszczalne jest żeby długość wkładki miała 5mm więcej niż długość stopy ale nie więcej! Noga powinna pasować jak ulał i nic nigdzie nie powinno nas uciskać ani uwierać. Przymierzaj zawsze dwa buty bo często jedna stopa jest trochę większa od drugiej. Po założeniu butów stań wyprostowany na prostych nogach , przejdź się kawałek i oceń czy wszystko jest w porządku.

Gdy przymierzasz buty i nie masz pewności czy przymierzany rozmiar będzie idealny możesz zrobić pewien test, który pozwoli Ci rozwiać wątpliwości. Włóż stopę do buta i zasznuruj go na maksa, tak żeby but idealnie przylegał do nogi. Następnie ugnij nogi w kolanach i pochyl się do przodu. Jeśli Twoje palce mocno dotykają wkładki to oznacza że rozmiar jest trochę za mały. Jeśli tylko lekko wyczuwasz wkładkę na swoim dużym palcu to znaczy, że buty będą dobre! Weź również pod uwagę to, że taki but po kilu wypadach troszkę się rozbije!

 

Jaki flex ?

Flex (sztywność) buta to również bardzo istotny parametr na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze. Generalnie producenci stosują skalę liczbową od 1 do 10 określającą flex, gdzie 1 to but bardzo miękki (papuć) a 10 to bardzo sztywny. Jeżeli jesteś osobą początkująca, która dopiero zaczyna przygodę ze snowboardem to szukaj butów ze średnim flexem w przedziale 4-6. Jest to optymalny przedział który nie będzie Ci utrudniał nauki jazdy na desce. Buty ze średnim flexem to także dobry punkt wyjścia do nauki podstaw freestyle’u czy freeride’u. Warto też wiedzieć że w 90% przypadków im but jest droższy tym jego sztywność jest większa. Zazwyczaj buty z największym flexem to topowe modele w kolekcjach poszczególnych producentów.