Jak dobieramy buty snowboardowe

Buty snowboardowe są najbliższe ciału dlatego też powinny być wygodne i dobrze dopasowane. Na butach nie warto zbytnio oszczędzać. Lepiej kupić tańszą deskę lub wiązania, a dołożyć do lepszych i wygodniejszych butów.

Kupując buty snowboardowe warto to zrobić udając się do sklepu stacjonarnego gdyż różni producenci mają różne rozmiary i nie zawsze wszystko będzie nam pasowało. Kupując przez internet nie jesteśmy w stanie tego zweryfikować ale też nie jesteśmy na całkiem straconej pozycji gdyż zgodnie z prawem kupując w sklepie internetowym zawsze mamy możliwość zwrotu towaru (minimum 14 dni). Często zdarza się że nie mamy w pobliżu siebie sklepów stacjonarnych, a jeśli są to oferta butów nie jest tak szeroka jak w sklepach internetowych. Wybierając się do sklepu po buty dobrze jest mieć ze sobą skarpety snowboardowe. Skarpety tego typu są grubsze i jeśli dobierzesz buty snowboardowe na styk to po założeniu grubszych skarpet może się okazać że pojawi się jakiś dyskomfort.

Jaki rozmiar butów snowboardowych ??

Jeśli chodzi o dobór rozmiaru to ważne aby  buty nie były za małe ani za duże. Dopuszczalne jest żeby długość wkładki miała 5mm więcej niż długość stopy ale nie więcej! Noga powinna pasować jak ulał i nic nigdzie nie powinno nas uciskać ani ugniatać. Przymierzaj zawsze dwa buty bo często jedna stopa jest trochę większa od drugiej. Po założeniu butów i ich prawidłowym zawiązaniu stań  na prostych nogach, przejdź się kawałek i oceń czy wszystko jest w porządku. Najlepiej pozostań w butach przez kilka a nawet kilkanaście minut. Pochodź trochę i oceń czy nie czujesz żadnego dyskomfortu.

Gdy przymierzasz buty i nie masz pewności czy przymierzany rozmiar będzie idealny możesz zrobić pewien test, który pozwoli Ci rozwiać wątpliwości. Włóż stopę do buta i zasznuruj go na maksa, tak żeby but idealnie przylegał do nogi. Następnie ugnij nogi w kolanach i pochyl się do przodu. Jeśli Twoje palce mocno dotykają wkładki to oznacza że rozmiar jest trochę za mały. Jeśli tylko lekko wyczuwasz koniec wkładki na swoim dużym palcu to znaczy, że buty będą dobre! Weź również pod uwagę to, że taki but po kilu wypadach minimalnie się rozbije!

Jaki flex w butach snowboardowych ?

Flex (sztywność) buta to również bardzo istotny parametr na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze. Producenci stosują skalę liczbową od 1 do 10 określającą flex. 1 to but bardzo miękki (kapeć) a 10 to bardzo sztywny. Jeżeli jesteś osobą początkująca, która dopiero zaczyna przygodę ze snowboardem to szukaj butów ze średnim flexem. Najlepiej w przedziale 4-7. Jest to optymalna przedział w którym będziesz czuć się komfortowo. Średnia sztywność butów snowboardowych nie będzie Ci utrudniała nauki jazdy na desce. Buty ze średnim flexem to także dobry punkt wyjścia do nauki podstaw freestyle’u czy freeride’u. Warto też wiedzieć że w 90% przypadków im but sztywniejszy tym jego cena jest wyższa. Zazwyczaj buty z największym flexem to topowe modele w kolekcjach poszczególnych producentów za które trzeba obecnie zapłacić ok 2 tys zł.