Jak dobieramy wiązania snowboardowe

Gdy masz już wybraną deskę to czeka Cię jeszcze wybór wiązań bez których to jazda jest niemożliwa. W przypadku wiązań sytuacja jest znacznie prostsza niż przy wyborze deski snowboardowej ale trzeba wiedzieć na co zwrócić uwagę.

Sztywność wiązań snowboardowych (flex) a styl jazdy

Kupując wiązania snowboardowe warto zwrócić uwagę na takie elementy jak flex, piętka, pompki, paski, high back, podstawa wiązań ale nie zapominajmy o prawidłowym doborze rozmiaru bo to również bardzo ważna sprawa. Flex wiązań powinien być dopasowany do flexu deski i butów tak aby całość współgrała ze sobą. To warto jeszcze wspomnieć co wpływa na tzw. flex. Na ogólnie pojętą sztywność wiązania wpływa płyta wiązania, a konkretnie materiał z którego została wykonana, materiał z którego zostały wykonane górne strapy oraz materiał i kształt highbacka.

Kompletując zestaw do jibbingu będziemy szukać wiązań z niskim flexem i elastyczną łyżką co pozwoli nam na większą swobodę ruchów. Wybierając uniwersalny zestaw do parku skupimy się na wiązaniach o średniej sztywności. W przypadku zestawu freerideowego będziemy szukać wiązań sztywnych natomiast w przypadku kompletowania zestawu uniwersalnego allmountain będziemy szukać wiązań z średnim flexem. Jest to o tyle łatwiejsze gdyż większość wiązań dostępnych na rynku ma średni flex.

Rodzaje wiązań snowboardowych

Jeśli chodzi o typ wiązań to na rynku najczęściej spotykane są wiązania klasyczne z zapinaniem na dwa paski oraz wiązania z systemem szybkiego zapinania poprzez odchylanie tylnej łyżki (FASTEC lub system FLOW). W wiązaniach z systemem szybkiego zapinania buta wsuwamy od tyłu, a w klasycznych wkładamy od góry. Wiązania klasyczne mogą być w całości wykonane z tworzywa sztucznego lub w sposób mieszany gdzie podstawa jest wykonana z tworzywa sztucznego, a piętka lub rama z aluminium lub innego metalu. Generalnie nie można jednoznacznie powiedzieć że jeden typ budowy wiązań jest lepszy od drugiego. Różnica polega tylko na tym że w wiązaniach gdzie konstrukcja jest w całości z tworzywa nie mamy możliwości regulacji rozmiaru poprzez wysunięcie piętki (heelcupa).

Pompki i strapy

Kolejną ważna rzeczą są pompki i paski, które powinny być wykonane z solidnych materiałów. Pompki najlepiej żeby były wykonane z aluminium bo to nam gwarantuje trwałość i wytrzymałość w bardzo niskich temperaturach. Jeśli chodzi o strapy to zwracajmy uwagę na to z czego są wykonane i czy są odpowiednio wyprofilowane. Najlepiej aby dolny pasek był tak wyprofilowany żeby można było go założyć na czubek lub przód buta. Takie ustawienie dolnego paska jest znacznie bardziej komfortowe niż zapinanie go na buta od góry.

Highback

Następnie uwagę zwracamy na high back czyli łyżkę na końcu wiązań która jest oparciem dla butów. Ważne aby była ona dobrze wyprofilowana. Do freestyle’u a w szczególności do jibbingu stosuje się krótsze i miękkie high backi. W freerajdzie natomiast highbacki muszą być sztywne i wyższe tak aby mieć pełną kontrolę na deską. Ważne aby wiązania były również wyposażone w regulowany pedał gazu. Przydatne oraz zwiększające komfort jazdy są także podkładki z pianki EVA lub innego materiału umieszczone na płycie wiązania. W droższych modelach wiązań dodatkowo stosuje się podkładki absorbujące drgania, które umieszczane są pod płytą wiązania.

Jak wybrać rozmiar wiązań

Ostatnim elementem kiedy mamy już wybrany model wiązań jest dobranie właściwego rozmiaru. W tej sytuacji pomocna będzie tabela rozmiarów danego producenta. Często się jednak zdarza że nasz rozmiar buta wypada na granicy przedziału rozmiarów wiązania. W tej sytuacji różnie może być, i wiele zależy od wielkości skorupy buta. Buty o tym samym rozmiarze u różnych producentów mogą mieć różną długość. O ile długość wkładki będzie taka sama o tyle długość skorupy buta może już się różnić i to nawet o 2cm. Te 2 cm mogą mieć duże znaczenie przy wyborze rozmiaru wiązań. Jeżeli kupujemy przez internet to warto zapytać sprzedawcę, który rozmiar będzie lepszy. Jeśli kupujemy w sklepie stacjonarnym to zabierzmy ze sobą swojego buta.