Upadek i wstawanie

Jest takie powiedzenie „Jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz”. W snowboardzie przewracają się wszyscy, oczywiście początkujący trochę częściej. Jeżeli do upadku będziesz przygotowany to masz większą gwarancję, że nie nabawisz się jakiegoś poważnego urazu. Dlatego też naukę jazdy na snowboardzie warto zacząć od prawidłowego upadania.

 

UPADEK DO PRZODU

Przewracając się do przodu, staraj się nie upadać na dłonie, lecz oprzeć się na przedramionach. Ochronią ci one twarz i nie doznasz urazu nadgarstków, co jak wiemy jest częstą kontuzją snowboardzistów. Następnie podkurcz kolana i podnieś deskę ponad śnieg. Jest to najbezpieczniejsza forma upadku i należy strać się wyrobić sobie taki nawyk.

 

UPADEK DO TYŁU

Upadając do tyłu, gwałtownie ugnij kolana, aby obniżyć środek ciężkości. Ręce lekko rozstawione, ugięte w łokciach pozostaw z przodu. W żadnym wypadku nie próbuj się podpierać rękami do tyłu. Staraj się zetknąć z podłożem pośladkami, następnie przewracając się na plecy, brodę przyciągnij do piersi, aby ochronić głowę. Deskę podnieś ponad śnieg. Bardzo ważne jest aby nie upadać na ręce gdyż bardzo łatwo można sobie uszkodzić nadgarstki.

 

WSTAWANIE NA SNOWBOARDZIE

Z doświadczenia wiem, że wstawanie dla początkujących snowboardzistów nie zawsze jest łatwe. Często jest tak, że kiedy próbujemy wstać to deseczka nam zjeżdża. Najłatwiej wstać z pozycji leżącej na brzuchu. Przednią krawędź deski należy oprzeć na śniegu. Następnie odepchnąć się obiema rękami od podłoża i wyprostować kolana, wracając do pozycji stojącej. Jeżeli przewróciłeś się na plecy, będziesz miał problem z powstaniem z tej pozycji na płaskim terenie. Przewróć się wówczas na brzuch.