Nauka równowagi i przenoszenie ciężaru ciała

Umiejętność utrzymania równowagi dla początkujących snowboardzistów nie jest taka prosta jak by mogło się wydawać. Jest to jednak jeden z podstawowych elementów w jeździe na snowboardzie i każdy prędzej czy później go musi opanować.  Poniżej możecie się zapoznać z kilkoma ćwiczeniami, które na pewno zaowocują w dalszej nauce.

 

ĆWICZENIE ZMYSŁU RÓWNOWAGI

Umiejętność utrzymywania równowagi można wyćwiczyć. Przypomnij sobie pierwsze próby jazdy na łyżwach czy na rowerze. Początki zawsze są trudne, ale nie należy się zrażać. Może też zdarzyć się, że dość łatwo złapiesz równowagę na snowboardzie. Ćwicz do końca, a na pewno nie będzie to strata czasu!

 

PRZENOSZENIE CIĘŻARU CIAŁA NA KRAWĘDZIE

Stojąc na palcach, obciążaj krawędź przednią, a następnie stojąc na piętach obciążaj krawędź tylnią. Balansując, staraj się naciskać na krawędzie coraz mocniej, aż wyznaczysz granicę, w których możesz się utrzymać na nogach. Staraj się też ustać na jednej, a następnie drugiej krawędzi jak najdłużej. Umiejętność przenoszenia nacisku z krawędzi na krawędź jest podstawą skrętów ciętych, dlatego warto opanować tą umiejętność do perfekcji.

 

PRZENOSZENIE CIĘŻARU CIAŁA W PRZÓD I TYŁ

Stając na nodze przedniej, przenieś ciężar ciała do przodu. Stając na nodze tylnej, przenieś ciężar ciała do tyłu. Na początku spróbuj się „pohuśtać” na desce. Później staraj się stanąć na dziobie, a następnie na tyle snowboardu i ustać jak najdłużej. Jest to bardzo ważne ćwiczenie ponieważ pozwala ono opanować podstawową umiejętność niezbędną przy skrętach płynnych oraz przy zmianie kierunku podczas jazdy. Jeśli jakieś wyżej wymienione elementy sprawiają ci trudność, to poświęć im więcej czasu.