Alternatywy dla snowboardu

Co roku kiedy kończy się zima stajemy przed sytuacją w której zadajemy sobie pytanie : I co teraz ? Czym zastąpić snowboard? Tak naprawdę to snowboardu nie da się niczym zastąpić, jest to sport jedyny w swoim rodzaju do którego jednak potrzebny jest śnieg. Jeżeli mam sporo $$$ to jesteśmy uratowani. Przychodzi lato to wyjeżdżamy na lodowiec do Francji, Austrii czy też Szwajcarii i cieszymy się jazdą.

 

Jeżeli jednak nie dysponujemy taką kasą to nie jesteśmy na straconej pozycji! Dzisiaj istnieje kilka alternatyw dla snowboardu. Jedne lepiej oddają jazdę na snowboardzie, inne gorzej ale mamy jakieś zajęcie. Wśród najciekawszych alternatyw dla snowboardu możemy wyróżnić freebord, wakeboard, kitesurfing, t-board, mountainboard, dirtsurfer, skateboard. W dalszej części artykułu pokrótce przybliżę każdą z wyżej wymienionych dyscyplin sportu.

Freebord

Żeby zrozumieć jak Freebord zastępuje jazdę na snowboardzie, należy zacząć od tego jak snowboard zapewnia dwie najważniejsze cechy techniki jazdy: uślizg i carving. Carvingowanie jest wykonywane przez snowboard na stalowych krawędziach i nie ma nic szczególnie trudnego w wykonywaniu tego składnika techniki jazdy. Deskorolka robi to od lat. Freebord również osiągnął carving w ten sam sposób, poprzez przytwierdzenie czterech bocznych kółek do traków.

freebord

Dzięki temu freebord stal się najbliższym odpowiednikiem snowboardu. Jazda na freebordzie, technika jazdy jest niemal identyczna jak snowboardzie z tym, że tutaj jeździmy po asfalcie.

Wakeboard

Wakeboard to stosunkowo nowa dyscyplina sportu, która z roku na rok ma coraz więcej zwolenników w naszym kraju. Na samym początku należy powiedzieć czym w ogóle jest wakeboard. Otóż w najprostszym wyjaśnieniu jest to samo co snowboard tylko że tutaj jeździmy po wodzie. Idąc w szczegóły jest to jazda na specjalnej desce, do której jesteśmy przywiązani przy pomocy specjalnych wiązań.

wakeboarding

Oczywiście deska i wiązania zasadniczo się różnią od tych stosowanych w snowboardzie. Nie mniej jednak wrażenia z jazdy oraz technika samej jazdy jest podobna. Aby pływać na wakeu potrzebna jest odpowiednia infrastruktura. Możemy pływać na specjalnych wyciągach albo za motorówką.

Dirtsurfer

Unikalny symetryczny model budowy Dirtsurfera eliminuje całkowicie drgania podczas jazdy, które są podstawowym problemem w systemie prowadzenia typu truck. Poza tym Dirtsurfer jest niesamowicie łatwy w opanowaniu. Większość początkujących chwyta to w 30min. Podczas lekcji, ci z dużą pewnością siebie, potrafią nauczyć się w ciągu 15min.

dirtsurfer

W przypadku deskorolek jeżdżący stoi ponad osią kółek, przez to ponad kółkami, co powoduje podwyższenie środka ciężkości oraz pogorszenia stabilności. Na Dirtsurferze rider stoi między kółkami oraz poniżej środka ciężkości, co ogromnie zwiększa stabilność. Jest to początkowo stabilizowane poprzez masę rajdera, a dalej postępujący żyroskopowy układ dwóch 20″ kół ustawionych w osi Dirtsurfera.

T-board

tboardT-board jest wysoko wydajną maszyną carvingową zbudowaną specjalnie w celu oddania uczucia carvingu na snowboardzie. Ponieważ koła tworzą krawędź dokładnie pod stopami raidera, uczucie jazdy na krawędzi jest jednym z najlepszych dostępnych na rynku.

 

W wypadku typowej deski czterokołowej im mocniej chcesz skręcić, tym mocniej musisz naciskać na krawędź deski. Natomiast na T-Boardzie wychylasz ciało w kierunku skrętu, a deska naturalnie podąża za Tobą. Jeśli kiedykolwiek miałeś okazję carvować w świeżym puchu na snowboardzie, to wiesz o jakim uczuciu mowa. To najbardziej uzależniający aspekt jazdy na desce.

Mountainboard

Mountainboard jest stosunkowo młodą dyscypliną sportu, która narodziła się w USA. Mountainboard jest połączeniem snowboardu i skateboardu. Powstał gdyż chciano zastąpić czymś snowboard w sezonie letnim. Mountainboard „zastępuje” snowboard – pozwala na jazdę w terenie pagórkowatym. W USA dyscyplina ta cieszy się dużym powodzeniem, w Polsce jest jeszcze mało popularna, ale z roku na rok przybywa ludzi którzy chcą spróbować tego sportu.

mountainboard

Kluczową role w mountainboardzie odgrywają hamulce. To dzięki nim jesteśmy w stanie kontrolować prędkość w terenie górzystym. W mountainboardzie zastosowano hamulce tarczowe a samo hamowanie odbywa się za pomocą specjalnej rączki którą trzymamy w ręce podczas jazdy.