Reverse Camber czyli odwrócone wygięcie

Reverse Camber to wciąż całkiem nowe rozwiązanie, które z roku na rok jest co raz bardziej udoskonalane, co raz więcej firm decyduje się deski z odwróconym wygięciem. Revers Camber oficjalnie zadebiutował w sezonie 2006/2007 gdzie był testowany przez Pro riderów.

W sezonie 2007/2008 kolejne dwie firmy wypuściły na rynek deski z odwróconym wygięciem. W sezonie 08/09 więcej firm zaczęło się zajmować tą technologią. Mervin Manufacturing – firma, która zawiera w sobie firmy GNU i Lib Tech używa „Technologii Banana”. Ich Reverse Camber’y mają wklęśnięcie pomiędzy wiązaniami i deska jest prosta od wiązań do nose i tail’a. Do desek z odwróconym caberem od Mervin Manufacturing należą: Lib Tech Skate Banana, Lib Tech Box Scratcher, Lib Tech TRS Travis Rice Pro Model i Gnu Riders Choice.

Danny Kass jeździł na prototypie Gnu DK Pro Model z użyciem technologii Banana. Był pierwszą osobą, która wygrała zawody na desce z odwróconym Camberem. Zdarzyło się to latem 2007, na Abominable Snowjam Halfpipe Competition w High Cascade Snowboard Camp w Oregonie. Firma Lib Tech twierdzi, że ich odwrócone Cambery dają wrażenie jazdy bardziej podobnej do deskorolkowej, niż tradycyjne deski snowboardowe.

 

Obecnie deski snowboardowe w znacznej większości mają wygięcie, które jest między nose’m, a tail’em. Ten kształt bazował na nartach, dla narciarzy, którzy chcieli „wystrzelić” z skrętu, podczas robienia skrętów z naskokiem. Odwrócony camber wraca do korzeni snowboardingu – wzorowaniu się na skateboardingu i surfingu, a więc deskę prowadzi się wygodniej i tak, jak z założenia miały jeździć. Dodatkowo, Odwrócone Cambery są idealne do robienia tailpressów i nosepressów.
k2gyrator
Kolejnym producentem, który pokusił się o deskę z odwróconym wygięciem jest K2. K2 wydało na swoje 20-lecie model GYRATOR z użyciem technologii Reverse Camber. Odwrócony camber w tym przypadku różni się lekko od tych od Mervin Manufacturing, chociażby tym, że odwrócony Camber w K2 nazywa się „Rocker”. Deska jest płaska pomiędzy wiązaniami, ale pomiędzy nose’m, a wiązaniami i pomiędzy tail’em, a wiązaniami, deska „zadziera” w górę. Deska została stworzona do jazdy w puchu. W zimie 2006/2007 jeździł na niej Wille Yli Luoma.