bataleon snowboards 2019

Nowości Bataleon Snowboards 2019

Bataleon Snowboards to mało znana firma dla większości osób które nie siedzą w snowboardingu. Znawcy tematu z pewnością wiedzą że to pierwsza firma która kilkanaście lat temu wypuściła na rynek deski wykonane w technologii Triple Base Technology. Deski w tej technologii na tipie i tailu są wygięte jak dno łódki. Oczywiście nie tak mocno, a samo wygięcie nie następuje od środka deski a bliżej krawędzi. Dzięki temu deska lepiej i łatwiej wchodzi na krawędź. Trudniej też jest złapać krawędź.

Wielu krytykowało i krytykuje to rozwiązanie ale zdecydowanie więcej jest zwolenników technologii 3BT. Sam posiadam deskę snowboardową firmy Bataleon i mogę potwierdzić że to rozwiązanie działa i fajnie się sprawdza. Trzeba jednak się z tym profilem trochę obyć – na pewno nie wystarczy jeden czy dwa zjazdy. Ja po pierwszych zjazdach miałem mieszane uczucia ale wraz z każdym kolejnym zjazdem przekonywałem się do tego coraz bardziej. Przekonały się do tego też inne firmy które zaczęły stosować podobne rozwiązania ale jedyny oryginalny i przez kilkanaście lat udoskonalany 3BT ma Bataleon.

technologia 3bt bataleon

W tym sezonie technolgia 3BT doczekała się trzeciej generacji w której udoskonalono SIDE KICK oraz wprowadzono SUPER TUBES. Nowy system SideKick zwiększa jeszcze bardziej korzyści profilu 3BT. Side Kick dramatycznie zwiększa podniesienie krawędzi w najszerszej części nosa i taila. Dzięki temu inicjacja skrętów jest jeszcze gładsza. Zwiększyła się też wyporność w puchu i prowadzenie deski w trudnym terenie.

Technologia Bataleon 3BT

3bt środek deski

1. Stabilny środek deski

Nie ma podniesionych krawędzi pod lub pomiędzy wiązaniami. Powoduje to stały obszar kontroli pod stopą a klasyczny camber który mają wszystkie deski Bataleon zapewnia bardzo dobre trzymanie na krawędzi. Stabilność przy dużych prędkościach i pewność w prowadzeniu deski !

3bt w najszerszym miejscu deski

2. Uniesiona krawędź od wiązań do najszerszego punktu deski

Podwyższenie krawędzi stopniowo wzrasta za wiązaniami. Stopniowe podwyższenie tworzy gładkie strefy przejściowe ułatwiające skręcanie i buttering, a podniesione punkty kontaktowe sprawiają, że deska jest mniej podatna na łapanie krawędzi.

3bt side kick

3. Side Kick Tip

Wysokość podniesienia krawędzi wzrasta dramatycznie z końcem krawędzi efektywnej. Wiąże się to z projektowaniem kadłuba statku i tworzy powierzchnię strugającą z niesamowitą nośnością w puchu, co również pomaga desce przejechać po trudnym terenie.

SUPER TUBES

To karbonowe rurki wstawiane w rdzeń deski umożliwiające wagowe„odchudzenie” deski przy zachowaniu takiego samego flexu oraz zapewniające lepszą sprężystość!

SUPER TUBES  podzielone są na:

DRST (Dual Radial Super Tubes) – wstawiane przy krawędziach z obu stron deski – pomiędzy wiązaniami oraz od końca wiązań do nose’a i tail’a. Karbonowe rurki są w tym przypadku wygięte żeby idealnie odzwierciedlać łuk krawędzi deski. DRST zapewnia dodatkowe przednoszenie mocy przy jeździe na krawędzi.

DST (Dual Super Tubes) – karbonowe rurki wstawione są między wiązaniami przy krawędziach, dzięki temu deska ma lepszy POP i jest bardziej sprężysta.

CST (Central Super Tube) – Rurka karbonowa wstawiona jest między wiązaniami po środku deski, dzięki czemu deska ma lepszy POP, bez „usztywnienia” samej deski.

Deski Bataleon Snowboards 2019