Bielizna termoaktywna – warto czy nie ?

Bielizna termoaktywna charakteryzuje się tym że jest wykonana z bardzo cienkiej bezszwowej dzianiny zapewniającej szybkie odprowadzanie potu na zewnątrz. Jest to niezwykle istotna sprawa zwłaszcza jeśli mówimy o jeździe na snowboardzie która wymaga od nas mniejszego lub większego wysiłku fizycznego.

 

Bielizna termiczna posiada szereg właściwości które zapewniają właściwy mikroklimat dla naszej skór. Jedną z tych właściwości jest to, iż bielizna ta nie gromadzi wody jak to ma miejsce w bawełnie czy innych włóknach roślinnych. Bawełna wchłania wilgoć, tworząc przy skórze „wodną powłokę” która powoduje dodatkowy wydatek energetyczny naszego organizmu. Nasz organizm traci ciepło wskutek wysuszania tej wodnej powłoki. Bielizna termiczna zachowuje się zupełnie inaczej. odprowadza pot na zewnątrz zapewniając doskonały mikroklimat dla skóry; utrzymuje skórę suchą oraz utrzymuje naturalną ciepłotę ciała.

 

Z punktu widzenia jazdy na snowboardzie jest to bardzo ważne. Nieodpowiedni ubiór może nam popsuć wrażenia z jazdy. Bieliznę termoaktywną polecam wszystkim snowboarderom, również tym którzy dopiero zaczynają naukę jazdy na desce.

 

Jak dobieramy bieliznę termoaktywną?

Przede wszystkim bielizna termoaktywna musi być dopasowana do naszego ciała wręcz obcisła po to by dobrze odprowadzała pot na zewnątrz. Kupowanie luźnej bluzy czy spodni termicznych mija się z celem bo pot i tak pozostanie na naszej skórze.
Druga sprawa dotyczy tego iż jest kilka rodzajów tego typu bielizny na różne temperatury. Bielizna lekka przeznaczona jest na wysokie temperatury i taką stosujemy w lecie. Bielizna średnia przeznaczona jest na niskie i średnie temperatury natomiast bielizna ciepła przeznaczona jest na niskie i bardzo niskie temperatury. Zaleca się kupno bieliznę na średnie i niskie temperatury no chyba że będziemy jeździć na Alasce to wtedy trzeba kupić na bardzo niskie temperatury 😛