Złoto Mateusza Ligockiego w Pucharze Świata

Miniony weekend obfitował w występy naszych snowboardzistów w Pucharach Świata. Kadra SBS rywalizowała w czeskim Spindleruv Mlyn, Kadra Alpejska w hiszpańskiej La Molinie zaś Kara SBX w szwajcarskim Veysonnaz, gdzie Mateusz Ligocki po raz kolejny stanął na najwyższym stopniu podium tym razem w zwodach rangi Pucharu Świata.

Kadra Narodowa pod wodzą trener Iwony Kotuły rywalizowała w konkurencji Slope Style w Czechach (15-16.03.2013). Nasz kraj reprezentowała wśród Pań Diana Sadłowska, która uplasowała się połowie stawki na 33 miejscu. Najlepszą okazała się Enni Rukajarvi z Finlandii, druga była Sina Candrian ze Szwajcarii a trzecia Kjersti Buaas z Norwegii.

Wśród Panów do rywalizacji stanął Tomasz Wolak, który zakończył swój udział w Pucharze Świata na miejscu 49. Złoto i srebro przypadło w udziale Norwegom- Torstein Horgmo (1), Staale Sandbech (2), a brąz Szwedowi Svenowi Thorgren.

matys_wygrywa2

Wspaniałe wieści dotarły ze szwajcarskiej miejscowości Veysonnaz, gdzie Mateusz Ligocki pod okiem trenera Mariusza Kufla sięgnął po złoto w Pucharze Świata (15-17.03.2013). Najwyższy stopień podium przyszło mu dzielić z Australijczykiem Alexem Pullinem. To pierwsi zawodnicy, którzy podzielili zwycięstwo w olimpijskiej konkurencji SBX. Trzeci był Austriak Alessandro Haemmerle

Obecnie Alex jest najlepszym zawodnikiem na świecie- powiedział Ligocki- To jest niesamowite, że przez pewien odcinek trasy to ja byłem liderem, a na metę wjechaliśmy jednocześnie. To jest niesamowite,, gdyż przyjechałem tu do Szwajcarii będąc na 52 pozycji w World Cup standings. Naprawdę obawiałem się finału Pucharu Świata w Hiszpanii (startuje pierwsza 50-tka World Cup standings), ale teraz to moja szansa aby znaleźć się tam i walczyć o olimpijskie kwalifikacje. Myślę sobie, ze to jeszcze nie koniec, że Polak powraca”.

Wśród Pań Zuzanna Smykała zajęła miejsce 27 zaś podium przypadło w udziale: Nelly Moenne Loccoz z Francji (złoto), Dominique Maltais z Kanady (srebro) oraz Evie Samkovej z Czech.

Natomiast w Hiszpańskiej miejscowości La Molina zawodnicy rywalizowali w konkurencji PGS. Nasz kraj reprezentowało 3 zawodników pod wodzą trenera Pawła Dawidka: Aleksandra Król, Karolina Sztokfisz oraz Andrzej Daniel- Gąsienica. W zmaganiach Pań lepszy wynik uzyskała Karolina Sztokfisz, która ukończyła swój start na miejscu 22, zaś Aleksandra Król była 24. Złoto wywalczyła Niemka Anke Karstens, srebro Austriaczka Marion Kresiner a brąz Szwajcarka Patrizia Kummer. Jedyny Polak startujący w Pucharze świata w La Molinie- Andrzej Daniel- Gąsienica zakończył swój występ na 42 pozycji. Na podium znaleźli się dwaj Austriacy Adreas Prommegger (1) oraz Siegfried Grabner (2) oraz Szwajcar Philipp Schoch .