Andrzej Bargiel - foto. Marcin Kin

XII Krakowski Festiwal Górski

Krakowski Festiwal Górski, będący jednym z największych festiwali skupiających fanów sportów górskich, w tym roku znów otwiera się na narciarzy i snowboardzistów uprawiających freeride. W dniach 5-7 grudnia 2014 , w ramach XII edycji tego kultowego wydarzenia, będzie można spotkać się z polskimi himalajskimi skialpinistami, posłuchać z pierwszej ręki jak naprawdę wygląda heliskiing na Alasce, czy obejrzeć świetne filmy freeride’owe na dużym ekranie!

 

Bargiel i Ostrowski o zjazdach w Himalajach

Krakowski Festiwal Górski startuje już 5 grudnia 2014 i jak co roku, mocnym akcentem swoją obecność zaznaczy na nim freeride. Fanów dalekich eskapad z pewnością zainteresuje opowieść Olka Ostrowskiego, który 29 września 2014 wspiął się na himalajski ośmiotysięcznik Cho Oyu, by zjechać z niego na nartach. Tym samym, został pierwszym Polakiem, który tego dokonał oraz jest aktualnym posiadaczem polskiego rekordu wysokości z jakiej udało się dokonać zjazdu.

 

Igor Bucki_2

 

Drugim, równie mocnym akcentem łączącym Himalaje i narciarstwo, będzie spotkanie z Andrzejem Bargielem, który w niesamowitym stylu zdobył i zjechał na nartach ze szczytu Manaslu (8156 m n.p.m.), ustanawiając tym samym rekord czasowy na trasie baza-szczyt-baza wynoszący 21 godzin i 14 minut! Andrzejowi towarzyszyć będzie cała ekipa projektu Hic Sunt Leones. Nie zabraknie więc świetnych zdjęć Marcina Kina, filmu autorstwa Darka Załuskiego i relacji brata Andrzeja, Grzegorza.

 

Cała prawda o freeridzie na Alasce

Bardzo ciekawa będzie także prelekcja dotycząca spełnienia marzeń każdego freeridera – czyli heliskiingu na Alasce. Podczas tej części KFG, będzie można posłuchać relacji z pierwszej ręki od osób, które same przekonały się jak wyglądają tamtejsze realia. Robin Kaleta, światowej klasy narciarz freeride’owy z Czech od kilku lat organizuje komercyjne narciarskie wyprawy na Alaskę, zna więc temat od podszewki.

 

Igor Bucki_1

 

Drugi z prelegentów, Igor Bucki, ubiegłej zimy na własną rękę eksplorował możliwości jakie daje narciarstwo z użyciem helikoptera na Alasce. Tylko sobie znanym sposobem zdołał przekonać miejscowych przewodników, by zabrali go w miejsca do których nie mają dostępu zwykli klienci firm heliskiingowych. Obaj narciarze z pewnością potwierdzą lub rozwieją wiele mitów jakie funkcjonują na temat legendarnej freeride’owej mekki.

 

Filmowa uczta

Oprócz spotkań z ciekawymi ludźmi, na odwiedzających czekają także filmy freeride’owe. W programie znajdzie się austriacka produkcja „Trial and Error” opowiadająca o przygodach narciarzy poszukujących śniegu nie tylko w Alpach, ale także w zachodniej Azji, Gruzji czy Rosji. Drugi z filmów to snowboardowy „Heavy Mental”, w którym zobaczymy śmietankę światowego snowboardingu, olbrzymią ilość puchu i mocno buntowniczy klimat. Wszystko to okraszone świetną muzyką.

 

Kolejną produkcją będzie francuska „Sedna” której tytuł nawiązuje do starej grenlandzkiej legendy. Film opowiada historię grupy narciarzy, którzy w poszukiwaniu nowych wyzwań i linii postanowili przy pomocy jachtu eksplorować przybrzeżne góry Grenlandii.

 

Widzowie zobaczą także zjawiskowe dzieło Sweetgrass Productions pt. „Afterglow”. Filmowcy i narciarze w całości zrealizowali film nocą. Zbocza podświetlone zostały całą feerią kolorowych świateł, co dało niesamowity i niespotykany dotąd w sportowej kinematografii efekt.

 

Freeride’owy blok filmowy na XII KFG zamknie produkcja z Czech pt. „Few Days”. Na ekranie zobaczymy jak wyglądają heliskiing i skitury w Szwecji w wykonaniu czołówki czeskich freeriderów, w tym gościa KFG Robina Kalety!

 

Robin Kaleta_4

 

Program freeride’owych atrakcji podczas XII Krakowskiego Festiwalu Górskiego:
Piątek 5.XII.2014 – Kampus Uniwersytetu Ekonomicznego, ul. Rakowicka 27
16:00 – 20:00 wystawa sprzętu górskiego i freeride’owego (Pawilon Sportowo-Dydaktyczny), wstęp wolny
Sobota 6.XII.2014 – Kampus Uniwersytetu Ekonomicznego, ul. Rakowicka 27
12:10 – 12:55 – Cho Oyu na nartach, Olek Ostrowski (główna sala festiwalowa, Pawilon Sportowo-Dydaktyczny), wstęp wolny
17:00 – 17:50 – Heliskiing na Alasce – fakty i mity, Robin Kaleta i Igor Bucki (Nowa Aula, pawilon C, budynek zlokalizowany ok. 100 metrów od Pawilonu Sportowo-Dydaktycznego), wstęp wolny
18:00 – 22:00 – blok filmów freeride’owych, bilety: http://bit.ly/BiletyKFG
Trial and Error, Austria 2014, 65 min, reż. Simon Platzer, trailer: http://bit.ly/11lOYK6
Heavy Mental, Szwajcaria 2014, 35 min, Produkcja: Absinthe Films, trailer: http://bit.ly/676hf
Sedna, Francja 2014, 60 min, reż. Laurent Jamet i Thibaud Duchosal, trailer: http://bit.ly/1vwEjtT
AfterGlow, USA 2014, 11 min. Produkcja: Sweetgrass Production, trailer: http://bit.ly/11lPmIw

Few Days, Czechy 2014, 30 min., reż. Tomas Galasek/Alternative Now

Niedziela 7.XII.2014 – Kampus Uniwersytetu Ekonomicznego, ul. Rakowicka 27
11:30 – 12:30 – Rekord na Manaslu, Andrzej Bargiel, Grzegorz Bargiel, Marcin Kin, Dariusz Załuski (główna sala festiwalowa, Pawilon Sportowo-Dydaktyczny), bilety: http://bit.ly/1qHSvi2