Rusza Swatch Freeride World Tour by North Face

Już jutro we francuskim Chamonix swoje zmagania rozpoczną najlepsi na świecie narciarze i snowboardziści. Po kolejnych 4 przystankach Swatch Freeride World Tour by The North Face poznamy nowych freeride’owych mistrzów i mistrzynie świata.

 

Freeride World Tour to cykl najbardziej widowiskowych zawodów narciarskich i snowboardowych na świecie. Do udziału zapraszani są najlepsi zawodnicy i zawodniczki, a areną ich zmagań są strome, dzikie zbocza sprawdzone jedynie pod kątem zagrożenia lawinowego.

 

Tegoroczny Tour rozpocznie się w najbliższy piątek w Chamonix. Ta położona u stóp najwyższego alpejskiego szczytu – Mont Blanc (4 807 m n.p.m.) – miejscowość, jest wyjątkowym miejscem na narciarskiej mapie Europy. Spektakularne stromizny, przepiękne widoki, niezliczone ilości kuluarów oraz możliwości pokonania nowych tras, już od lat przyciągają narciarzy i snowboardzistów spragnionych świeżego puchu i najtrudniejszych wyzwań.

 

Na starcie pierwszych zawodów w sezonie zabraknie niestety zwycięzców klasyfikacji generalnej wśród narciarek i snowboardzistów. Austriaczka Nadine Wallner i Szwajcar Emilien Badoux nabawili się kontuzji, które wykluczyły ich z rywalizacji w tym roku.

 

Jedną z zawodniczek, które mogą zastąpić Wallner na najwyższym miejscu podium, może być reprezentująca team The North Face Janina Kuzma. Pochodząca z Nowej Zelandii narciarka już w 2011 zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji Freeride World Tour. Ostatnie lata poświęciła jednak przygotowaniom do występu na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi, gdzie zdobyła 5. miejsce w halfpipie. To właśnie ogromne doświadczenie w zawodach freeride’owych w połączeniu z ewolucjami freestyle’owymi mogą okazać się jej kluczem do sukcesu.

 

Pod nieobecność Badoux, wśród snowboardzistów w roli faworyta wymieniany jest Ralph Backstrom, triumfator cyklu z 2013 roku, który po słabszym ostatnim sezonie teraz czuje się dobrze przygotowany.

Szykowałem się do udziału w zawodach na różne sposoby. Trenowałem na siłowni a także wiele godzin spędziłem na desce. Cały listopad spędziłem na planie remake’u filmu „Point Break” jako kaskader i dubler, co pozwoliło mi poćwiczyć ostrą jazdę i odpowiednio nastawić się psychicznie na rywalizację.” – podsumowuje Backstrom.

Broniąca tytułu mistrzowskiego snowboardzistka, Shannan Yates ze Stanów Zjednoczonych, zapowiada ostrą walkę o najwyższy stopień podium.

Nie mogę się doczekać kiedy dołączę do grupy tych niesamowitych sportowców. Odnoszę wrażenie, że panie podnoszą poprzeczkę coraz wyżej. Zawodniczki dodają elementy freestyle’u i skoki ze skał, a także zwiększają prędkość z jaką pokonują strome zbocza. Liczę na ostrą jazdę i dobre zakończenie.

Późne opady śniegu we Francji sprawiły, że obecny mistrz w narciarstwie mężczyzn, Loïc Collomb-Patton, nie może się doczekać startu:

Na początku grudnia byłem zmuszony odpoczywać z powodu słabych warunków. Przez pierwszy tydzień ferii pracowałem w szkółce narciarskiej w La Clusaz, a kiedy wreszcie dosypało śniegu mogłem zacząć treningi. Z niecierpliwością odliczam dni do imprezy w Chamonix, gdzie na pewno będzie wspaniała atmosfera. Ja czekam jednak głównie na możliwość ścigania się z najlepszymi freeriderami na świecie”.

Wśród narciarzy francuzowi może zagrozić Sam Smoothy, który był drugi w klasyfikacji generalnej w minionym sezonie. Nowozelandczyk czuje się pewnie i jest dobrze przygotowany do walki o mistrzostwo, jak sam jednak przyznaje najbardziej cieszy go fakt, że Freeride World Tour odbędzie się w tym roku także na Alasce.

To świetny pomysł, że FWT przenosi się na Alaskę. Z całą pewnością to mekka dla freerider’ów. Uważam, że to będzie bardzo interesujące zobaczyć zawodników ze ścisłej światowej czołówki jeżdżących w miejscu, które kojarzone jest z kultowymi filmami narciarskimi. Tylko raz, przez jeden dzień jeździłem na Alasce, w Points North Heli w Cordovie, gdzie nagrywałem z Tony’m Harrington’em. Pomimo słabych warunków, zjazdy tamtego dnia były jednymi z najlepszych w moim życiu, co sprawia, że jest to dla mnie absolutnie wyjątkowe miejsce.

Relację z pierwszego przystanku Swatch Freeride World Tour będzie można oglądać na żywo na stronie www.freerideworldtour.com. Wydarzenie komentowali będą Dave Mailman oraz Martin Winkler. Transmisja rozpocznie się 23 stycznia o 9 rano.

 

Kolejny przystanek cyklu odbędzie się już 30 stycznia w Fieberbrunn w Austrii.

Kalendarz Swatch Freeride World Tour by The North Face:
• 23 – 29.01.2015 Chamonix (FRA)
• 30.01 – 05.02.2015 Fieberbrunn (AUT)
• 13 – 19.02.2015 Vallnord-Arcalis (AND)
• 13 – 22.03.2015 Alaska (USA)
• 27.03 – 04.04.2015 Verbier (SUI)