Karkonosze: powstanie najdłuższy wyciąg

Kolejka o długości 2400 metrów, będzie przewozić na Świąteczny Kamień w narciarskim kompleksie Szrenicy 1400 osób w ciągu godziny. Ma to być jeden z najdłuższych wyciągów w całych Karkonoszach. Zakup urządzeń i ich montaż ma kosztować około 20 mln zł, informuje „Słowo Polskie – Gazeta Wrocławska”.

Starania o budowę kolejki trwają już jedenaście lat. Jeśli dokumentacja nie utknie znowu w jakimś urzędzie, budowa zacznie się wiosną przyszłego roku. Dolna stacja nowej kolejki powstanie obok istniejącej już najniższej stacji wyciągu w Szklarskiej Porębie.

Inwestorzy porozumieli się już z przyrodnikami. W zamian za zgodę na zbudowanie wyciągu na Świąteczny Kamień, spółka Sudety Lift zrezygnowała z planów budowy czterech wyciągów i tras narciarskich w rejonie Kotła Szrenickiego i Łabskiego Szczytu. Są to obszary, na których ochronie ekologom zależało najbardziej.

Gazeta przypomina, że w ciągu ostatnich lat Czesi wiele zainwestowali w wyciągi po swojej stronie gór. Teraz mogą one przewieźć o 20 tysięcy osób na godzinę więcej niż jeszcze kilka lat temu. W sumie Czesi są w stanie przetransportować na stoki 100 tysięcy narciarzy w ciągu godziny. Tymczasem wszystkie wyciągi po polskiej stronie Karkonoszy przewożą w takim samym czasie 20 tysięcy osób i od lat nic się w tej sprawie nie zmieniło.

Źródło: onet.pl