foto: maxbmx.ownlog.com

Wywiad z Tomkiem Darą

Na początku chciałbym Ci zapytać standardowe pytanie, a mianowicie jak zaczęła się Twoja przygoda ze snowboardem. Czy mógłbyś przytoczyć tą historię?

Moja przygoda snowboardowa rozpoczęła się jakieś 7lat temu. Po dwóch latach zjeżdżania „z góry na dół” chciałem nauczyć się jakiś trików. Wybrałem się więc na Biały Krzyż do Szczyrku. Tak się niefortunnie złożyło, że na skoczni złamałem rękę. Wielokrotnie dzwoniłem na pogotowie, lecz za każdym razem kazano mi czekać na goprowców, zapewniając że już są w drodze. Wyczekiwałem ich na mrozie ponad 1,5 godziny. To właśnie wtedy poznałem Hermana, który zawiózł mnie na pogotowie. Od tego czasu stałem się członkiem „Herman teamu” i zacząłem jeździć z nim na wyjazdy snowboardowe za granicę, oraz na polskie zawody.

 

Powiedz nam co daje Ci jazda na snowboardzie. Czym dla Ciebie jest snowboard?

Snowboard jest dla mnie przede wszystkim zabawą, ale musze przyznać że stał się również pewnego rodzaju sposobem na życie. Każdy normalny człowiek zaczyna dzień od kawy, lub porannej prasy. Ja natomiast zaczynam go filmem snowboardowym i odruchowo sprawdzam co się dzieje na polskich portalach internetowych o tej tematyce. Ciągle myślę o wyjazdach na lodowce lub co zrobić żeby pojechać w weekend na zawody, a równocześnie nie zawalić szkoły. Jazda na snowboardzie pozwala mi przełamywać własne bariery strachu , oraz daje mi wiele satysfakcji. Gdy wreszcie uda mi się wylądować trik nad którym długo pracowałem to czuje się niesamowicie usatysfakcjonowany. Dla tego uczucia warto jeździć.

 

Powiedz jak to było z freestylem? Dużo czasu musiało upłynąć żebyś złapał zajawkę na to ?

Od początku mi się to podobało, ale najpierw przez pierwsze dwa lata uczyłem się podstaw. Sam do tego dochodziłem, nie miałem żadnego instruktora, ani nikogo kto mógłby mi coś podpowiedzieć. Pierwszych wskazówek udzielił mi dopiero Herman.

 

Jako że jeździsz zawodowo a snowboard jest sportem o podwyższonym ryzyku to pewnie odniosłeś już nie jedną kontuzję? Czy mógłbyś nam to jakoś zobrazować ? Jak do tego doszło, gdzie to miało miejsce, jak się skończyło ?

No muszę przyznać że trochę się już tego nazbierało. Złamane obie ręce, krwiaki wielkości dłoni, wstrząs mózgu z chwilową utratą pamięci, nie licząc już żadnych stłuczeń, bo te są non stop… W zeszłym sezonie doznałem najgorszej jak dotychczas kontuzji. Podczas zawodów „billabong world junior pro”, odbywających się w Szwajcarii, przeskoczyłem lądowanie i moje kolano nie wytrzymało tak dużego przeciążenia. Niestety bez operacji się nie obeszło. Obecnie jestem już po rehabilitacji i za niedługo będę stawiał pierwsze kroki przy pomocy stabilizatora.

 

Tomek powiedz jakich wskazówek udzieliłbyś młodym, początkującym snowboarderom ?

Jeździć ile wlezie i próbować

 

Jak oceniasz poziom polskich snowboardzistów ?

Nie mnie oceniać.

 

Powiedz, gdzie najbardziej lubisz jeździć, skakać?

Jeśli chodzi o idealny halfpipe to oczywiście LAAX (Szwajcaria), skocznie HINTERTUX (Austria), natomiast na railach można jeździć wszędzie.

 

Może jakiś komentarz na temat polskich snowparków ?

Wszystko się rozwija co mnie bardzo cieszy. Moim zdaniem najlepszy jest szczyrkowski „billabong snowpark juliany”

 

Tomek a czym się zajmujesz na co dzień ?

Pilnuje szkoły, jeżdżę na deskorolce, rysuje, pływam, no i oczywiście spotykam się z dziewczyną

 

Czy jest taka osoba, która jest dla Ciebie idolem, na której się wzorujesz?

Nie ma jednej konkretnej postaci. Można powiedzieć, że bardzo podoba mi się jak jeździ Travis Parker, gdyż w doskonały sposób pokazuje przyjemność jaką niesie snowboarding (widać to niemal na każdym filmie), David Benedek oraz Travis Rice wykazują się kreatywnością, JP Solberg i Andreas Wiig ma niesamowity styl na skoczniach, a Simon Chamberlain na railach.

 

Czy masz jakieś konkretne marzenie związane ze snowboardem ?

Stylowe sw bs 1080 na dużej w Masso Corto 🙂

 

Wiemy, że sporo startujesz na różnego rodzaju zawodach? Możesz nam powiedzieć którą imprezę wspominasz najlepiej i dlaczego ?

Lubię dobrze przygotowane zawody, które robione są z myślą o zawodnikach, najlepiej przez samych zawodników. Ogromną rolę odgrywa snowpark i warunki pogodowe, ale ważna jest też cala otoczka jak np. posiłek dla zawodników, dobre afterparty, dużo znajomych itp 🙂 Bardzo dobrze wspominam zawody „billabong freestyle festival” , „quiksilver snow revolution” oraz „red bull x boarder”.

 

Twoje największe osiągnięcie?

Pierwsze miejsce na „coalition spring camp”. Udało mi się wtedy wygrać z Gniazdem i Kubą Dytkowskim, co nie jest dla mnie łatwe.

 

Czym się interesujesz? (pomijając snowboard)

Rekreacyjnie deskorolka, architektura, ostatnio częściej zaglądam co się dzieje w polityce…

 

Twój ulubiony trick?

fs 3

 

Best trick ?

fs 7, bs 5

 

Wolisz skocznie czy raile? Gdzie się lepiej czujesz?

Zawsze lepiej czułem się na skoczniach.

 

Goofy czy regular?

Regular