Burton AM Tour zakończony

W sobotę zakończył się ostatni etap BURTON AM TOUR – największej w Europie serii amatorskich, freestyle’owych zawodów snowboardowych. W klasyfikacji generalnej w kategorii Junior Girls drugie miejsce zajęła Ania Podgórna, a w kategorii Kid Girls trzecia była trzynastoletnia Kasia Rusin.

 

W BURTON AM TOUR startują snowboardzistki i snowboardziści urodzeni po 1988 roku. Udział w zawodach jest szansą na zaprezentowanie swoich umiejętności potencjalnym sponsorom i może być przepustką do profesjonalnej kariery. Zwycięzcy w klasyfikacji generalnej otrzymują bowiem tzw. Burton European Open składający się z zarezerwowanego miejsca startowego w największych europejskich zawodach snowboardowych odbywających się każdego roku w szwajcarskim Laax. Wysoka pozycja młodych snowboardzistek w klasyfikacji generalnej zawodów jest naprawdę obiecująca.

 

Tegoroczne zawody miały odbyć się w 19 ośrodkach narciarskich w 15 krajach. Niestety polska edycja została odwołana się z powodu niewystarczającej ilości śniegu. Zawody planowano rozegrać w marcu w Snowparku Burton’a w Białce Tatrzańskiej.

 

Mam nadzieję, że przyszłoroczna polska edycja Burton AM TOUR zostanie zaplanowana na wcześniejszy termin. Snowboard w Polsce jest coraz bardziej popularny, a młodzi polscy zawodnicy radzą sobie naprawdę nieźle. Można było to zauważyć podczas tegorocznego AM TOURu, kiedy to Polacy wielokrotnie stawali na podium – mówi Łukasz Kosmowski z Burton Snowboards Polska.

 

Polacy świetnie rozpoczęli tegoroczną serię – w pierwszych, rozegranych w Holenderskim Landgraf zawodach, pierwsze miejsce w kategorii Junior Girls zajęła Ania Moskal, druga była Aleksandra Lach. W kategorii dziewcząt urodzonych po 1993 roku wszystkie trzy miejsca znalazły się w rękach młodziutkich snowboardzistek z Polski! Ania Podgórna zwyciężyła w szwajcarskim Adelboden. W Madonna di Campiglio pierwsze miejsce zajął z kolei Piotr Janosz. Polacy stawali na podium także m.in. w Madrycie, w niemieckim Bispingen, austriackim Damuls, bułgarskim kurorcie Bansko, szwajcarskim Les Crosets, czy włoskim Val Senales.