Stopnie zagrożeń lawinowych

Jeśli jesteś snowboardzistą lub narciarzem, a często przebywasz w górach to koniecznie powinieneś znać stopnie zagrożeń lawinowych. Może to uratować twoje życie oraz życie innych. Na całym świecie istnieje wiele metod informowania i ostrzegania przed lawinami. W Polsce miejsca zagrożone oznakowane są żółto-czarną szachownicą, którą uzupełnia napis. Inną i zarazem najpopularniejszą formą określania tego zagrożenia jest stosowanie specyficznej skali punktowej, która znajduje się poniżej.

zanki-lawiny

I STOPIEŃ (zagrożenie nieznaczne)
Występuje stabilna pokrywa śnieżna, przez dłuższy czas nie ma opadów śniegu, zejście lawiny jest możliwe tylko przy bardzo dużym obciążeniu. Są to warunki w których uprawianie turystyki lub ski-alpinizmu dla określonego terenu jest stosunkowo bezpieczne.

 

II STOPIEŃ (zagrożenie umiarkowane)
Wystąpił opad 10 do 20 cm świeżego śniegu, pokrywa śnieżna jest średnio związana, do zejścia lawiny może dojść przy dość znacznym obciążeniu np. /grupy narciarzy/ na stromych lawiniastych stokach. Należy zwiększyć ostrożność przy pokonywaniu stoków zawietrznych i przełęczy.

 

III STOPIEŃ (zagrożenie znaczne)
Wystąpił opad 20 do 40 cm świeżego śniegu, pokrywa śnieżna na stromych stokach jest związana słabo, zejście lawiny może spowodować skok narciarza lub pieszy turysta. Uprawianie turystyki pieszej i ski-alpinizmu wymagają dużego doświadczenia /należy omijać niektóre miejsca/, zachować szczególna ostrożność na stokach z nawianym śniegiem, omijać bezwzględnie strome stoki zawietrzne.

 

IV STOPIEŃ (zagrożenie duże)
Wystąpił opad 40 do 70 cm świeżego śniegu, na stokach stromych wszędzie jest słabo związana pokrywa śnieżna, istnieje możliwość samoistnego zejścia lawiny. Należy bezwzględnie ograniczyć przebywanie w terenie, można poruszać się tylko po bezpiecznych trasach z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i bezpieczeństwa.

 

V STOPIEŃ (zagrożenie bardzo duże)
Wystąpił opad 70 do 100 cm świeżego śniegu, jest bardzo słabo związana pokrywa śnieżna na wszystkich stokach, lawiny powstają samorzutnie. OBOWIĄZUJE ZAKAZ WSZELKICH WYJŚĆ W GÓRY!!!