aparthotelamsee.at

Jak zbudować dobrą i bezpieczną hopkę

Dobrze zrobiona hopka to gwarancja bezpieczeństwa przede wszystkim dla początkujących freestyle’owców. Odpowiednio usytuowana i zbudowana hopka to podstawa!!!! Bo nic nie jest ważniejsze od twojego zdrowia. Dlatego też najlepiej korzystać z hopek zbudowany przez ludzi znających się na tym, a niewątpliwie takimi ludźmi są np. właściciele snowparków. Natomiast jeżeli nie ma takiej możliwości to przy odrobinie wiedzy sami możemy zrobić porządna hopkę. Najlepszym narzędziem będzie nasza deska, którą możemy usypywać i ubijać hopkę.

Usytuowanie hopki

Teraz sprawa najważniejsza!!!! A mianowicie gdzie zbudować hopkę??? Nigdy ale to przenigdy nie buduj hopki z lądowaniem na prostym terenie!!! Lądowanie na prostym terenie raz, że jest o wiele trudniejsze, a dwa jest po prostu groźne dla zdrowia. Proste jest, że jeśli lądujemy z dużej wysokości na prostym to nasze kolana mogą tego nie wytrzymać, a w perspektywie kilku – nastu lat będziemy mieli spore problemy z chodzeniem. To był wariant bardziej pesymistyczny, ale prawdziwy. Druga sprawa to to, że gleby na prostym podłożu są bardziej bolesne i jest większe prawdopodobieństwo złamań. Najlepszym miejscem na budowę hopki jest spad-nie musi być stromy, ale nie może być też zbyt płaski. Wtedy mamy gwarancję że kąt pod jakim będziemy lądować nie będzie duży i lądowanie będzie łatwiejsze do ustania no i oczywiście gleby będą o wiele bezpieczniejsze. Sama hopka nie musi być budowana na spadzie, ważne żebyśmy lądowali na spadzie.

hopka

Konstrukcja hopki

Jeśli już znaleźliśmy odpowiednie miejsce na usytuowanie hopki to powinniśmy zaplanować jak ma ona wyglądać. Jej wielkość dopasuj do swoich umiejętności. Nie buduj wielkiej hopy jeśli dopiero zaczynasz skakać. Kolejna rada to nie buduj hopki zbyt krótkiej i o zbyt dużym kącie podjazdu. Jeśli jesteś początkujący nie baw się również w zbytnie profilowanie podjazdu (rys.4) Jeśli wyprofilujesz go za bardzo to hopka będzie cię automatycznie wybijała w ten sposób, że polecisz od razu na plecy!!

 

To tyle wskazówek, teraz możesz wziąć się do pracy 🙂