Kiedy mamy już deskę czeka nas zakup wiązań bez których to jazda byłaby niemożliwa. W przypadku wiązań sytuacja jest dużo prostsza niż przy wyborze deski snowboardowej.

 

Kupując wiązania snowboardowe warto zwrócić uwagę na takie elementy jak flex, piętka, pompki, paski, high back, podstawa wiązań ale nie zapominajmy o prawidłowym doborze rozmiaru. Flex wiązań powinien być dopasowany do flexu deski i butów. Kompletując zestaw freestylowy będziemy szukać wiązań z niskim lub średnim flexem. W przypadku zestawu freerideowego będziemy szukać wiązań sztywnych natomiast w przypadku kompletowania zestawu uniwersalnego i wszechstronnego będziemy szukać wiązań z średnim flexem. Jest to o tyle łatwiejsze gdyż większość wiązań dostępnych na rynku ma średni flex.

 

Jeśli chodzi o typ wiązań to na rynku najczęściej spotykane są wiązania klasyczne z zapinaniem na dwa paski oraz wiązania z systemem szybkiego zapinania poprzez odchylanie tylnej łyżki. W wiązaniach z systemem szybkiego zapinania buta wsuwamy od tyłu, a w klasycznych wkładamy od góry. Wiązania klasyczne mogą być w całości wykonane z tworzywa sztucznego lub w sposób mieszany gdzie podstawa jest wykonana z tworzywa sztucznego, a piętka lub rama z aluminium lub innego metalu. Generalnie nie można jednoznacznie powiedzieć że jeden typ budowy wiązań jest lepszy od drugiego. Różnica polega tylko na tym że w wiązaniach gdzie konstrukcja jest w całości z tworzywa nie mamy możliwości regulacji rozmiaru poprzez wysunięcie piętki (heelcupa).

Kolejną ważna rzeczą są pompki i paski, które powinny być wykonane z solidnych materiałów. Pompki najlepiej żeby były wykonane z aluminium, natomiast przy paskach najlepiej aby dolny pasek był tak wyprofilowany żeby można było go założyć na czubek buta. Takie ustawienie dolnego paska jest znacznie bardziej komfortowe niż zapinanie go na buta od góry.

 

Następnie uwagę zwracamy na high back czyli łyżkę na końcu wiązań która jest oparciem dla butów. Ważne aby była ona dobrze wyprofilowana. Do freestyle’u a w szczególności do jibbingu stosuje się krótsze i miękkie high backi. W freeridzie natomiast highbacki muszą być sztywne i wyższe tak aby mieć pełną kontrolę na deską. Ważne aby wiązania były również wyposażone w regulowany pedał gazu, co obecnie jest już raczej standardem. Przydatne oraz zwiększające komfort jazdy są także podkładki z pianki umieszczone na płycie wiązania. W droższych modelach wiązań dodatkowo stosuje się podkładki absorbujące drgania, które umieszczane są pod płytą wiązania.