Polski hymn na Pucharze Świata

W kończących sezon zawodach Pucharu Świata w konkurencji snowcross, które odbyły się dzisiaj we Włoskiej miejscowości Valmalenco nasz najlepszy snowboardzista, Mateusz Ligocki (AZS AWF Kraków Zakopane) zdeklasował rywali i stanął na najwyższym stopniu podium. Jest to pierwsze zwycięstwo Ligockiego w zawodach Pucharu Świata. Tym cenniejsze, ponieważ w zawodach kończących sezon, gdzie startują wszyscy najlepsi zawodnicy, walcząc o ostateczny ranking.

– Przewagę zyskałem już na samym starcie, doskonale wychodząc z bloków startowych i zwiększałem ją na kolejnych elementach toru. Byłem bardzo skoncentrowany i walczyłem o każdy metr, co pozwoliło mi ostatecznie wygrać. Musiałem mieć oczy dookoła głowy, by odpierać ataki konkurentów – relacjonuje Ligocki. Tuż za Ligockim, linię mety minął Francuz Pierre Vaultier, który ostatecznie zwyciężył w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w tej konkurencji. Trzecie miejsce zajął Francuz Vincent Valery, a czwarte aktualny wicemistrz olimpijski, Słowak Radoslav Zidek. Drugi z Polaków rywalizujących w tej konkurencji – Maciej Jodko (AZS AWF Kraków Zakopane) nie startował, przygotowując się do startu w jutrzejszym Pucharze Europy w Szwajcarii.

– Mateusz Ligocki ma świadomość, że przechodzi do historii jako pierwszy Polak, zdobywający złoto w tej dyscyplinie – mówi Tomasz Urbański, prezes Polskiego Związku Snowboardu. Jest to jednocześnie piąte złoto dla Polski. Wcześniej w slalomie triumfowała dwukrotnie Jagna Marczułajtis oraz kuzynka Mateusza, Paulina Ligocka w konkurencji Half-pipe. Dzięki zwycięstwu, Ligocki ukończył sezon na szóstym miejscu klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w konkurencji snowcross. Oficjalne wyniki:

1.Mateusz Ligocki (Polska)
2.Pierre Vaultier (Francja)
3.Vincent Valery (Francja)
4.Radoslav Zidek (Słowacja)
5.Oeystein Tallin (Norwegia)
6.David Speiser (Niemcy)

Klasyfikacja generalna snowcross:

1.Pierre Vaultier (Francja) 5180 pkt.
2.Stian Sivertzen (Norwegia) 4180
3.Mario Fuchs (Austria) 3440
4.Graham Watanabe (USA) 2990
5.Drew Nelson (Kanada) 2728
6.Mateusz Ligocki (AZS AWF Kraków Zakopane) 2641

60. Maciej Jodko (AZS AWF Kraków Zakopane) 69