foto: Tomek Gola

Kursy lawinowe dla freerajderów

Zbliża się kolejna zima i kolejny sezon  dla miłośników freerajdu. Ostatnie lata pokazują że ten rodzaj snowboardingu i narciarstwa cieszy się coraz większym zainteresowaniem w naszym kraju. Trzeba mieć jednak świadomość że ten rodzaj jazdy wymaga od rajdera odpowedniego sprzętu, wiedzy oraz umiejętnści zastosowania tej wiedzy w praktyce. Realna ocena własnych umiejętności i możliwości oraz dopasowanie planów do panujących i prognozowanych warunków, to podstawa bezpiecznej i odpowiedzialnej turystyki zimowej. Właśnie dlatego każdy, kto planuje wyprawy w góry, powinien odbyć szkolenie pod okiem doświadczonych ratowników.

 

Jak ocenia Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR coraz więcej osób w polskich górach posiada wyposażenie potrzebne w czasie zimowych wypraw. Wciąż jednak wielu z nich brakuje wiedzy i umiejętności, które pozwalałby przede wszystkim na unikanie niebezpiecznych sytuacji –

„Turyści mają już całkiem sensowne wyposażenie, ale nadal niekoniecznie umiejętności posługiwania się tym sprzętem – zwłaszcza z chwilą pojawienia się trudniejszych warunków czy podczas załamania pogody. Zdolność samodzielnej oceny ryzyka przez turystów i to nie tylko związanego z zagrożeniem lawinowym pozostawia jeszcze dużo do życzenia.”

 

Właśnie dlatego kluczowym zadaniem, jakie postawili przed sobą organizatorzy akcji kursylawinowe.pl jest umożliwienie jak największej grupie miłośników różnych form zimowej turystyki górskiej, zdobycia wiedzy i umiejętności potrzebnych do podejmowania samodzielnych decyzji.

 

„Wbrew pozorom kursy lawinowe nie ograniczają się jedynie do szkolenia w zakresie posługiwania się sprzętem ratunkowym, czy oceny stabilności pokrywy śnieżnej. Równie dużo czasu prowadzący je ratownicy TOPR poświęcają kwestiom związanym z gromadzeniem i analizą najistotniejszych informacji, a więc przygotowaniem do wyprawy, na długo przed wyjściem z domu.” – mówi Andrzej Lesiewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu.

Na ten sezon zaplanowano  11 szkoleń lawinowych, 3 kursy skiturowe i 2 skialpnistyczne.

 

foto: Tomek Gola
foto: Tomek Gola

Od 2011 roku partnerem strategicznym akcji jest PZU, który wspiera  kursylawinowe.pl w ramach prowadzonych działań prewencyjnych. Dzięki współpracy możliwe było zwiększenie zasięgu akcji i jej rozwój, czego najbardziej znaczącymi przykładami jest powstanie edukacyjnej serii filmowej pt. #poradylawinowe.

 

„PZU w myśl zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć” od lat podejmuje działania, które mają uświadomić potencjalne zagrożenia w codziennym życiu. Świetnym przykładem są Kursylawinowe.pl. To inicjatywa, dzięki której uczestnicy mogą nauczyć się, jak bezpiecznie wędrować po górach i jak postępować w przypadku zagrożenia.“ – mówi Dorota Macieja, dyrektor ds. sponsoring i prewencji w PZU.

 

10 filmów poradnikowych, obejrzeć można na youtube.com/kursylawinowepl. W tym roku powstaną kolejne odcinki, w których poruszone zostanie szereg tematów związanych z różnymi formami turystyki zimowej.

 

„Myślę, że edukacja własna i zachęcanie naszych przyjaciół i znajomych by podnosili swą wiedzę górską sprzyja ich i naszemu bezpieczeństwu. Tak naprawdę trenujemy partnerskie ratownictwo lawinowe nie dla siebie tylko dla innych. Podobnie jest ze wszystkimi umiejętnościami potrzebnymi w górach – np. techniką poruszania się w rakach i z czekanem.” – dodaje  Jan Krzysztof, który jest opiekunem merytorycznym akcji od 2008 roku.

 

Więcej informacji na temat szkoleń znaleźć można na stronach:

www.kursylawinowe.pl

www.youtube.com/kursylawinowepl

FB: @lawiny

Instagram: @kursylawinowe.pl

Twitter: @ski2diePL