Gdy masz już wybraną deskę to czeka Cię jeszcze wybór wiązań bez których to jazda jest niemożliwa. W przypadku wiązań sytuacja jest znacznie prostsza niż przy wyborze deski snowboardowej ale trzeba wiedzieć na co zwrócić uwagę.
Sztywność wiązań snowboardowych (flex) a styl jazdy
Kupując wiązania snowboardowe warto zwrócić uwagę na takie elementy jak flex, piętka, pompki, paski, high back, podstawa wiązań ale nie zapominajmy o prawidłowym doborze rozmiaru bo to również bardzo ważna sprawa. Flex wiązań powinien być dopasowany do flexu deski i butów tak aby całość współgrała ze sobą.
Od czego zależy sztywność wiązań?
Na sztywność wiązania wpływa płyta wiązania, a konkretnie materiał z którego została wykonana. Kolejny element wpływający na flex ogólny to materiał z którego zostały wykonane górne strapy. Ostatni element który definiuje sztywność wiązań to kształt i materiał z którego został wykonany highback.
Kompletując zestaw do jibbingu szukaj wiązań z niskim flexem i elastyczną łyżką co pozwoli Ci na większą swobodę ruchów. Wybierając uniwersalny zestaw do parku skupimy się na wiązaniach o średniej sztywności. W przypadku zestawu freerideowego warto wybrać wiązania o większej sztywności. Do kompletowania zestawu snowboardowego allmountain najlepiej dobrać wiązania z średnim lub wyższym flexem. Jest to o tyle łatwiejsze gdyż większość wiązań dostępnych na rynku ma średni flex.
Rodzaje wiązań snowboardowych
Jeśli chodzi o typ wiązań to na rynku najczęściej możemy spotkać wiązania klasyczne z zapinaniem na dwa paski oraz wiązania z systemem szybkiego zapinania. Systemy szybkiego zapinania które są najczęściej spotykane polegają na odchyleniu łyżki w wiązaniach. (FASTEC lub system FLOW). W wiązaniach z systemem szybkiego zapinania typu Fastec buta wsuwamy od tyłu, a w klasycznych wkładamy od góry. Dosyć popularnym od kilku sezonów jest też system Step On od Burtona. To taki ulepszony step-in który jednak wymaga posiadania kompatybilnych ze sobą wiązań i butów.
Wiązania klasyczne mogą być w całości wykonane z tworzywa sztucznego lub w sposób mieszany gdzie podstawa jest wykonana z tworzywa sztucznego, a piętka lub rama z aluminium lub innego metalu. Generalnie nie można jednoznacznie powiedzieć że jeden typ budowy wiązań jest lepszy od drugiego. Różnica polega tylko na tym że w wiązaniach gdzie konstrukcja jest w całości z tworzywa nie mamy możliwości regulacji rozmiaru poprzez wysunięcie piętki (heelcupa).
Pompki i strapy
Kolejną ważna rzeczą są pompki i paski, które powinny być wykonane z solidnych materiałów. Pompki najlepiej żeby były wykonane z aluminium bo to nam gwarantuje trwałość i wytrzymałość w bardzo niskich temperaturach. Jeśli chodzi o strapy to zwracajmy uwagę na to z czego są wykonane i czy są odpowiednio wyprofilowane. Najlepiej aby dolny pasek był tak wyprofilowany żeby można było go założyć na czubek lub przód buta. Takie ustawienie dolnego paska jest znacznie bardziej komfortowe niż zapinanie go na buta od góry.
Highback
Zwróć uwagę na high back czyli łyżkę na końcu wiązań która jest oparciem dla butów. Ważne aby była ona dobrze wyprofilowana. Do freestyle’u a w szczególności do jibbingu stosuje się krótsze i miękkie high backi. W freerajdzie natomiast highbacki muszą być sztywne i wyższe tak aby mieć pełną kontrolę na deską. Ważne aby wiązania były również wyposażone w regulowany „pedał gazu”. Przydatne oraz zwiększające komfort jazdy są także podkładki z pianki EVA lub innego materiału umieszczone na płycie wiązania. W droższych modelach wiązań dodatkowo stosuje się podkładki absorbujące drgania, które umieszczane są pod płytą wiązania.
Jak wybrać rozmiar wiązań
Ostatnim elementem kiedy mamy już wybrany model wiązań jest dobranie właściwego rozmiaru. W tej sytuacji pomocna będzie tabela rozmiarów danego producenta. Często się jednak zdarza że rozmiar Twojego buta wypada na granicy przedziału rozmiarów danego wiązania. W tej sytuacji różnie może być z odpowiednim spasowaniem, Wiele zależy od wielkości skorupy buta. Buty o tym samym rozmiarze u różnych producentów mogą mieć zupełnie różną długość. O ile długość wkładki będzie taka sama o tyle długość skorupy buta może już się różnić. W skrajnych przypadkach nawet o 2cm. Te 2 cm mogą mieć duże znaczenie przy wyborze rozmiaru wiązań. Jeżeli kupujemy przez internet to warto zapytać sprzedawcę, który rozmiar będzie lepszy. Jeśli kupujemy w sklepie stacjonarnym to zabierzmy ze sobą swojego buta.