Zatrzymywanie się na snowboardzie to jedna z podstawowych umiejętności, którą musimy posiąść aby zapewnić bezpieczeństwo sobie innym użytkownikom stoku. Opanowanie hamowania to również punkt wyjścia do nauki skręcania. Przechodząc do nauki hamowania powinniśmy mieć opanowaną umiejętność przenoszenia ciężaru ciała z nogi na nogę oraz z krawędzi na krawędź. Jeśli masz to już za sobą to dobrze, jeśli jeszcze nie opanowałeś tej umiejętności to lepiej poświęć chwilę na jej naukę.
Co do samej czynności zatrzymywania to jej podstawą jest jazda na krawędzi, mocne pochylenie się w kierunku stoku oraz silna i dynamiczna rotacja. Jeśli połączymy wyżej wymienione czynności to nabędziemy umiejętność pewnego zatrzymywania się.
Generalnie rozróżniamy dwa typy zatrzymywania się. Zatrzymywanie się na palcach (na krawędzi frontside’owej) oraz zatrzymywanie się na piętach (na krawędzi backside’owej). Nie ma większych różnic pomiędzy zatrzymywaniem się na palcach a zatrzymywaniem się na pietach, poza kierunkiem rotacji tułowia, bioder oraz krawędzią na którą będziemy naciskać. Technika wykonywania w obu przypadkach jest bardzo podobna.
Zatrzymywanie się / hamowanie na piętach
Na początku łatwiejsze będzie zatrzymywanie na piętach (tak przynajmniej było w moim przypadku) a samo zatrzymanie wygląda następująco: jadąc wzdłuż linii stoku obserwujemy miejsce w którym chcemy się zatrzymać. Jadąc przyjmujemy pozycję wyjściową, czyli lekko uginamy nogi w kolanach oraz szeroko rozstawiamy ręce. W miejscu którym chcemy się zatrzymać wykonujemy energiczny obrót górną połową ciała w kierunku skrętu (w tym przypadku backside). Gdy poczujemy że deska zaczyna nam wchodzić w skręt, jeszcze bardziej uginamy nogi w kolanach jednocześnie naciskając petami na krawędź tylną (backsideową)