Jeśli stwierdziłeś(-aś), że chcesz sobie kupić deskę snowboardową to pierwsza dobra decyzja jest już za Tobą! Teraz niestety już tak łatwo ni będzie bo wybór dobrej deski snowboardowej nie jest wcale taki prosty.

 

Obecnie na rynku dostępna jest bardzo duża ilość desek które różnią się konstrukcją, profilem, przeznaczeniem, technologią czyli inaczej mówiąc mamy za duży wybór. Kupując nową deskę na pewno nie należy się sugerować ceną w taki sposób, że im droższa tym lepsza bo nie tak to działa.

 

Jeżeli stoisz przed wyborem swojej pierwszej deski to niemal oczywiste jest że powinieneś patrzyć na deski z grupy allmountain czyli wszechstronne deski do jazdy w każdym terenie. Deski am często mają też oznaczenie FS/FR lub FR/FS. Deski allmountain charakteryzują się średnią sztywnością oraz geometrią która sprawia że nauka jazdy i techniki będzie łatwiejsza. Błędem nie będzie jeśli do nauki wybierzemy deskę FS (freestyle) o średniej sztywności.

 

Kolejna kwestia to kształt deski. W tym temacie spotkamy się z takimi pojęciami jak twin-tip, directional, directional twin-tip. Twin-tip to kształt idealnie symetryczny. Najczęściej stosowany w deskach freestylowych. Idealnie symetryczna deska pozwala na bezproblemową jazdę na obie nogi co w konkurencjach freestylowych jest niezbędne. Deski twin-tip to także dobry wybór dla początkujących. Directional to kształt kierunkowy tzn. nos i tył deski mają nieco inny kształt. Taka geometria sprawia że deska zdecydowanie lepiej zachowuje się podczas jazdy, podczas skręcania. Taki kształt spotkamy w części desek allmountain, w deskach freerideowych oraz w deskach do boardercrossu. Directional twin-tip to deski o symetrycznym kształcie jednak przeważnie nos jest odrobinę dłuższy od taila, bądź też inserty są delikatnie przesunięte do tyłu. Takie ukształtowanie deski ma na celu polepszenie właściwości jezdnych, lepsze trzymanie w skręcie, wysoki komfort przy jeździe na drugą nogę.

 

Ważne jest aby potencjalna deska miała rdzeń drewniany. Jest to ważne bo deski snowboardowe z rdzeniem piankowym pomimo, że są tańsze to bardzo szybko tracą swoją sprężystość. Rdzeń piankowy może się sprawdzić w desce dla małego dziecka ale na pewno nie dla dorosłego.

 

Kolejna rzecz która często sprawia wiele problemów to dobór długości deski. Deskę snowboardową dobieramy w pierwszej kolejności pod swoją wagę. Każdy producent w specyfikacji technicznej deski zamieszcza informację o rekomendowanej wadze ridera dla poszczególnych długości desek. Jeśli nie znalazłeś takiej informacji to zapytaj o to sprzedawcę. Dobranie deski poniżej zalecanej wagi będzie utrudniało jazdę w skręcie. Deska nie będzie dostatecznie sprężysta aby utrzymać tor jazdy w skręcie. Druga sprawa to większe ryzyko złamania deski. Dobranie deski ponad swoją wagę będzie skutkowało tym, że nie będziemy w stanie dociążyć krawędzi w skręcie. Ogólnie przyjęło się że długość deski powinna sięgać do brody lub ok 20 cm mniej niż nasz wzrost. W większości przypadków tak rzeczywiście jest bo taka długość deski zazwyczaj pokrywa się z zalecanymi przedziałami wagowymi stosowanymi przez producentów. Na pewno taki wyznacznik nie sprawdzi się w przypadku osób wysokich i stosunkowo lekkich oraz niskich i krępych.

 

Jeszcze jedną rzeczą o której warto przy tej okazji powiedzieć jest wybór odpowiedniej szerokości deski dla osób z rozmiarem buta 46 i więcej. W tej sytuacji ratunkiem są deski poszerzane czyli tzn Wide lub oznaczone literką „W”. Deski wide są zazwyczaj ok 1 cm szersze od desek standardowych w tej długości. Ten jeden centymetr sprawi że podczas wykonywania skrętów nie będziemy haczyć butami o śnieg. Deski Wide są też czasami ratunkiem dla osób z  nadwagą, które teoretycznie musiałyby wybrać dużo za długą deskę.

 

Kolejną kwestią z którą trzeba się zmierzyć to wybór ślizgu. Rozróżniamy trzy główne rodzaje ślizów:

  • ślizg tłoczony – jest najwolniejszy i najmniej wytrzymały, ale za to nie wymaga częstej pielęgnacji. Dla osób początkujących jest to wybór w zupełności wystarczający. Obecnie ślizgi tłoczone oferują bardzo dobry kompromis między szybkością a wytrzymałością.
  • ślizg spiekany – jest szybszy i bardziej wytrzymały od tłoczonego ale wymaga częstszej pielęgnacji. Wybierając deskę ze ślizgiem spiekanym trzeba się nastawić na to że co kilka dni jazdy będziemy musieli ją smarować na gorąco.
  • ślizg grafitowy – jest najszybszy i najbardziej wytrzymały ale wymaga bardzo częstego smarowania. W przeciwnym wypadku będzie on jeszcze wolniejszy niż tłoczony, dlatego należy dwa razy się zastanowić zanim wybierze się deskę z takim ślizgiem. Taki rodzaj ślizgu spotykany jest często w deskach do ścigania się lub deskach dla profesjonalistów.

 

W teorii na samym końcu powinniśmy zwracać uwagę na grafikę deski ale dobrze wiemy że kupuje się oczami. W sumie nie negujemy tego bo wydając kilkaset czy też ponad tysiąc złotych na deskę chcielibyśmy aby cieszyła nasze oczy. Obecnie na rynku mamy tak duży wybór desek, że spokojnie uda nam się wybrać deskę dopasowaną do naszych umiejętności i która będzie nam się wizualnie podobała.