System Recco – co to jest i jak to działa

RECCO to znany na całym świecie system umożliwiający odnalezienie ofiar lawin. Obecnie System ten wykorzystuje ponad 600 organizacji z całego świata jako pomoc w efektywnej lokalizacji ofiar lawin. Po raz pierwszy system RECCO przedstawiano w roku 1983.

 

Technologia ta została wymyślona przez Magnus’a Granhead’a we współpracy z Stockholm’s Royal Institute of Technology w odpowiedzi na osobiste doświadczenia z lawiną. Od tamtego momentu system sprawdzał na „polu walki” przez co został globalnie przyjęty przez ośrodki narciarskie oraz organizacje zajmujące się ratownictwem górskim jak dodatkowe narzędzie do ratowania ofiar zasypanych przez lawiny.

 

System RECCO pozwala na szybkie wskazanie dokładnego położenia ofiar pogrzebanych w śniegu. Generalnie System ten składa się z dwóch części. Pierwsza cześć systemu to RECCO detektor używany przez ratowników, natomiast druga część systemu to RECCO reflector który najczęściej wmontowany jest w spodnie, kurtki snowboardowe, buty czy też kask. Wiemy już z czego składa się ten system. Wypadałoby jeszcze objaśnić zasadę jego działania.
Wygląda to w następujący sposób: Ratownicy poszukują ofiar przy pomocy detektorów RECCO ręcznych i instalowanych na śmigłowcu. Detektor wyposażony w antenę kierunkową wysyła sygnał radiowy o częstotliwości 917 MHz; gdy sygnał natrafi na reflektor – wraca do nadajnika z podwójną częstotliwością, zaś odbiornik detektora wychwytuje go i sygnalizuje dźwiękiem odnalezienie. Kierując się wskazaniami detektora służby ratownicze są w stanie dotrzeć do ofiary w bardzo krótkim czasie.

 

RECCO dział przez cały czas,nie trzeba go włączać ani wyłączać, nie potrzebuje baterii, działa na mrozie, ma nieograniczony czas działania i waży ok 4 gram.

 

Należy jednak dodać iż jest to urządzenie służące tylko do lokalizacji, nie pozwala na wezwanie pomocy, dlatego warto zawsze mieć ze sobą telefon komórkowy.