Jeśli mamy mniej kasy bądź też nie chcemy wydawać jej na nowy sprzęt, który posłuży tylko do nauki powinniśmy się rozejrzeć za sprzętem używanym. Kupując sprzęt używany należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów od których to zależy nasza przyszła nauka.
Deska
Kupując deskę z drugiej ręki powinieneś(-aś) zwrócić uwagę na:
1. Jej właściwości sprężyste.
2. Sprawdź czy nie była ewidentnie klejona.
3. Nie kupuj deski z widocznymi uszczerbkami ślizgu zwłaszcza przy krawędziach.
4. Sprawdź czy krawędzie nie są postrzępione.
5. Nie kupuj deski jeśli widoczny jest duży ubytek krawędzi.
6. Sprawdź czy gwinty w insertach nie są zerwane.
7. Sprawdź czy nie ma innych uszkodzeń mechanicznych.
8. Sprawdź czy ślizg nie ma wybrzuszeń które będą świadczyć o pęknięciu rdzenia
Wiązania
Kupując wiązania powinieneś(-aś) dokładnie je obejrzeć i zwrócić uwagę na takie elementy jak pompki. Najlepiej byłoby gdybyś mógł(-ogła) zapiąć buta bo wtedy możesz lepiej stwierdzić jak działają pompki. Powinny chodzić lekko w obie strony zarówno przy zapinaniu jak i odpinaniu buta. Kolejna rzecz na jaką powinieneś zwrócić uwagę to stan pasków mocujących buta, nie powinny one być zużyte i postrzępione bo spowoduje to, że pompki będą się po nich ślizgały i nie zapniesz buta. Najlepiej mieć ze sobą buta i spróbować go mocno dociągnąć. Jeżeli pompki nie będą puszczały to wszystko jest w porządku. Następnie przyjrzyj się piętce, high backowi oraz całej podstawie wiązań, sprawdź czy nie są popękane oraz czy nie są klejone. Zerknij również na dyski montażowe oraz otwór w podstawie wiązania gdzie umieszczamy dysk. Na dysku i w podstawie są ząbki które się zazębiają przy montażu. Jeżeli ząbki będą już bardzo wyrobione to jest ryzyko że wiązania będą mogły się przestawiać podczas jazdy, szczególnie przy upadkach i skokach kiedy to działają duże siły.
Buty
Ja osobiście nie polecam kupowania używanych butów, ale wiadomo że nowe, dobre buty nie są tanie i nie każdego stać na nowy sprzęt. Buty snowboardowe po poprzedniej osobie zazwyczaj są już dopasowane do jej kształtu stopy i mogą być niewygodne (no chyba że używała ich 2 dni). Kupując buty używane powinieneś (-aś) sprawdzić czy wnętrze nie jest przypadkiem już bardzo wyrobione. Jeśli po dobrym zasznurowaniu czujesz luzy w okolicy kostki, śródstopia to znaczy że wkładka wewnętrzna jest już mocno rozbita. Jazda w takich butach będzie męcząca i może się zakończyć jakąś kontuzją. Kupując buty sznurowane zwróć uwagę czy wszystkie szlufki są tam gdzie powinny być i czy nie są już na wykończeniu. W przypadku butów z systemem BOA sprawdź czy po mocnym dociągnięciu buta i lekkim przechyleniu się do przodu wiązanie nie puszcza. Na koniec zwróć też uwagę na ogólną kondycję butów tzn. czy nie są gdzieś poprzecinane, czy gdzieś coś się nie pruje, czy podeszwa się nie odkleja.