Bezpieczeństwo w snowparku

Wjeżdżając na teren snowparku zobowiązany jesteś do przestrzegania pewnych zasad, które w znacznym stopniu eliminują ryzyko odniesienia kontuzji. Nie eliminują go jednak całkowicie gdyż snowboard sam w sobie należy do sportów niebezpiecznych (przede wszystkim odmiana freestyle’owa). Pamiętaj, że wjeżdżając i korzystając ze snowparku przebywasz tam na własną odpowiedzialność. W razie wypadku to Ty ponosisz konsekwencje. Będąc odpowiedzialnym za własne zdrowie i życie warto stosować się do pewnych zasad.

 

Po pierwsze na teren parku wjeżdżamy mając ze sobą ochraniacze snowboardowe! Podstawa to kask oraz ochraniacze na kręgosłup, golenie, kolana, nadgarstki oraz łokcie. Jednak pamiętaj o tym, że żaden ochraniacz nie jest w stanie zapewnić Ci 100% bezpieczeństwa! Po drugie korzystając z urządzeń znajdujących się w snowparku bądź świadomy swoich umiejętności! Nigdy nie przeceniaj swoich możliwości!

 

Przed przystąpieniem do pierwszego zjazdu zapoznaj się z oznakowaniem i ostrzeżeniami znajdującymi się w parku (przeczytaj również regulamin obowiązujący w parku). Pierwszy zjazd potraktuj jako rozgrzewkę. Uważnie przyjrzyj się najazdom na przeszkody oraz zeskokom. Sprawdź jaki jest ich stan! Ogólnie mówiąc pierwszy zjazd przeznacz na zaznajomienie się z terenem. Jeśli zaznajomiłeś się z parkiem możesz przystąpić do korzystania z atrakcji parku.

 

Pamiętaj żeby korzystać z przeszkód o poziomi trudności adekwatnym do własnych umiejętności. Na początek nie wybieraj najtrudniejszych przeszkód! Najlepiej zacznij od prostego boksa, lub małego, prostego raila. Pamiętaj aby przed zjazdem zaplanować sobie trasę przejazdu i nie zmieniać jej w trakcie! Dbając o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników snowparku czekaj na swoją kolej i start.

 

Zaczynaj swój przejazd w momencie kiedy na trasie nie ma innych uczestników. Po upadku, należy szybko przejąć w bezpieczne miejsce. Stosując się do powyższych zasad ograniczycie ryzyko jednak nie wyeliminujecie go w całości.

 

Podsumowując powyższy tekst w kilku słowach pamiętaj, że:

Nic nie chroni przed upadkiem z urzadzeń !

Nie przeceniaj swoich możliwości !

Nie wykonuj akrobacji bez odpowiedniego przygotowania !

Uważaj na innych użytkowników w snowparku !

 

UWAGA: kiedy widzisz, że ktoś po upadku został ranny należy natychmiast udzielić takiej osobie pomocy. Jeżeli poszkodowany nie może samodzielnie i o własnych siłach opuścić miejsca wypadku należy wezwać pomoc. Będąc w górach możemy wezwać GOPR dzwoniąc na numer 601 100 300 lub też zadzwonić na pogotowie na numer 999