Skocz do zawartości

Kształt deski - matematycznie ?


Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję szablon kształtu deski, żeby przygotować dobrze dopasowaną grafikę.

Znalazłem w katalogu wymiary deski i jest tam kilka rozmiarów, których lokalizacji na desce nie znam.

Ogólna długość deski - 161 cm

:?: długość efektywna 128 cm. To jest długość deski przylegająca do podłoża gdy leży płasko (zanim ogon i nos zaczną się "zawijać do góry")?

:?: długość przodu 17,5 cm, długość tyłu 15,5 cm. Czyli te część deski na nosie i ogonie od miejsc w których ogon i nos dla deski położonej płasko przestaje się stykać z podłożem ? Czyli deski w tej kwestii nie muszą być symetryczne (nos podwinięty wcześniej aby zapobiegać zapadaniu się w śnieg, a ogon mniej)?

szerokość przodu i szerokość tyłu 29,7 cm. Tu rozumiem najszersze miejsca deski przy ogonie i nosie.

szerokość tali 25,2cm. Najwęższe miejsce deski

 

1. I tu od razu pytanie - czy talia (najwęższe miejsce deski) zawsze jest po środku długości deski - nie zależnie czy inserty są trochę przesunięte w tył ? A jeśli nie - to który parametr mówi o położeniu tego punktu ?

2. Jaka jest odległość od czubka nosa do najszerszego miejsca deski i podobnie od ogona deski do najszerszego miejsca (patrz rys., odległość A)?

3. Czy łuki nosa i ogona - to są idealne łuki po okręgu czy jednak nie? Jak wyznaczyć ten łuk ?

4. Podobnie boczne wcięcia - czy są po symetrycznym łuku jakiegoś koła (którego promień to tak naprawdę inny parametr deski o nazwie promień skrętu 8.8m) ?

W internecie znalazłem pobieżną informację, że jednak boczne wcięcia nie są na kole tylko na elipsie :/ Da rady wyznaczyć taką elipsę na podstawie ww. parametrów ?

 

Poniżej załączam rysunek kształtu deski jaki mi wyszedł z tych wymiarów.

Czy złożyłem ten kształt z "dobrych figur" (dwa okręgi i jeden prostokąt wycięty po bokach przez dwa duuuże koła). Jak widać najszersze punkty deski nie przebiegają dokładnie przez środek kół które by utworzyły idealnie okrągły kształt nosa i ogona (odległość A jest większa niż B) ?

 

Czy jest jakiś "spec" co wie dokładnie jak wyprowadzić poprawny i precyzyjny kształt deski dla konkretnych wymiarów ?

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak prosto tego nie zrobisz - nie ma uniwersalnego szablonu. Każdy producent m.in. inaczej mierzy długość blatu.

Musisz wymierzyć swoją deskę i na tej podstawie przygotować grafikę - każdy producent a nawet model jest nieco inny aby zapewnić "hiper super właściwości jezdne" :)

 

Odpowiadając z grubsza na pytania:

1) W deskach symetrycznych tak - pozycja insertów to osobna sprawa

2) Tutaj zdaje się nie ma ścisłej regułki

3) Zazwyczaj jest to elipsa (w deskach wide może być bliska okręgowi)

4) Tak, promień skrętu mówi o łuku krawędzi (wycinek koła) - ale jest wyjątek - deski z magna traction

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2) Tutaj zdaje się nie ma ścisłej regułki
A czy ta odległość to nie jest właśnie ten parametr "długość przodu, długość tyłu" ?

 

4) Tak, promień skrętu mówi o łuku krawędzi (wycinek koła) - ale jest wyjątek - deski z magna traction
Tylko mam taki problem, że gdy narysowałem to wcięcie używając koła o promieniu takim jak podane w parametrach - to wcięcie wyszło mi "głębsze" niż jest w rzeczywistości (tak oceniając na oko, patrząc na deskę i porównując z rysunkiem), więc prawdopodobnie jest to jednak elipsa. Tylko jak wyznaczyć taką elipsę mając jedynie promień (do elipsy przypuszczam potrzebny byłby jeszcze ten drugi - dłuższy - promień ?)?

 

Chyba po prostu wezmę po sklejam kilka kartek a4 i obrysuję deskę na papierze, a potem zeskanuję fragmentami ten papier czy coś takiego :lol:

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nose i tail nie sa okregami, kazda deska ma zreszta inny jego kształt.

Boczne krawedzie to elipsy, ew. poscinane pod katami w okolicach wiazan (znacznie lepsze rozwiazanie)

Taliowanie kazdej deski jest inne

Promien skretu to parametr okreslajacy jak bardzo deska jest skretna (taliowanie ma na to spory wplyw)

Krawedz efektywna to ta krawedz, ktora styka sie ze sniegiem podczas jazdy (z tego co ja wiem)

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka (jeśli akurat kogoś to ciekawi ;) ) napisałem bezpośrednio do F2 czy mogliby udostępnić szablon w wektorze, albo chociaż zwykły raster/zdjęcie promocyjne deski w większej rozdzielczości...

...ale chyba zwrot "szablon" ich przestraszył i napisali, że nie mogą takiego czegoś rozsyłać gdyż są to ich tajemnice firmowe czy coś takiego.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie tylko ze względu na fakt, że gdy są jakieś konkursy na grafikę - to udostępniają takie szablony do których grafika ma pasować.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • bercik locked this temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...