Skocz do zawartości

Budowa hopy


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zbudowa kickera. Myśllę żeby skonstruowac taka hope narazie z ziemi i pozniej przykryc ja sniegiem. Nie wiem czy to dobry pomysl, bo jeszcze nie widzialem zeby ktos tak robil, ale powinno sie sprawdzic (mniej roboty na przyszłośc bo mi sie nie rozpuści hopa, a poza tym zimy ostatnio slabe i śniegu niedużo, ponadto mam do dyspozycji traktor z łyżka, co ulatwi mi prace :D).

 

Proszę Was o jakis podstawowe porady techniczne:

-w którym miejscu górki mam ustawic kickera (czy gdzies pod koniec stromego, czy w miejscu gdzie gorka zaczyna sie wyplaszac)

-ile metrow dalej i ile nizej mam usypac ladowanie i jak ono powinno wygladac (jak dlugie i strome)

-jak powinien wygladac sam kicker (jak dlugi i pod jakim katem)

-no i jeszcze oczywiscie wielkosc kickera- jestem poczatkujacy jesli chodzi o fs, ale juz troche ogarniam, chcialbym zeby byl dosyc duzym mial w locie czas np na nauke grabow. (mysle tez nad budowa 2 mniejszej chopy na ktorej moglbym opanowac 360)

 

Dorzucam fotke górki u babci za domem gdzie chce to wybudowac :) i hopy na ktorej skakalem w zeszlym roku i chcialbym zeby moj kicker byl podobnej wielkosci moze i wiekszy.

 

Za wszelkie porady bede bardzo wdzieczny. Moze ktos ma jakies plany, albo zdjęcia, to by mi tez ułatwilo prace.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miejsce ladowania musisz wyliczyc, jesli ogarniasz dobrze fizyke to zajrzyj do swobodnego spadku i rzutu poziomego czy jakos tak ;)

 

ladowanie moim zdaniem powinno byc gdzies w miejscu, gdzie gorka sie wyplaszcza (ale nadal jest pod jakims tam katem) wiec miejsce polozenia kickera musisz sobie wyliczyc albo oszacowac

 

kat kickera, na zdjeciu wynosi okolo 30-35 stopni, wiec masz odpowiedz na kolejne pytanie ;) a dlugosc bedzie uzalezniona od wielkosci (wysokosci), bedziesz sypal tak duzo ziemi az stwierdzisz, ze jest wystarczajaco duzy.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo to wina zdjęć, albo jest tam strasznie płasko. Dobre miejsce na płaski box, ale dalekich lotów tam nie uświadczysz.

 

A tak na przyszłość - zawsze buduj hopę tak, by nie lądować na płaskim. Oceń odległość i swoje możliwości. Najlepiej zaczynać od małych kickerów i koniecznie należy oswoić się ze "straight airs'ami". Wcześniej wypada zadbać również o przyzwoity rozbieg.

 

Tipsy w sieci:

http://www.trails.com/how_2023_build-kicker-backcountry.html

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o górkę, to może wygląda na niezbyt stromą, ale gdy byłem na samym szczycie mialem wrażenie, że jeśli kicker bedzie gdzies w dolnej czesci to spokojnie wystarczy na calkiem przyzwoite loty :)

Ogólnie sądze że jak mowisz straight air, czy indy air powiedzmy że mam ogarniete :P

Dlatego chcialbym powiczy jakies inne proste ewolucje na jakims srednim kickerze (cos jak ten na zdjeciu).

Jesli chodzi o budowe to mysle ze z samym kickerem sobie poradze jakos na wyczucie. Ale najtrudniejsze bedzie odpowiednie umiejsowienie wszystkiego (nizej lub wyzej) na gorce, no i przede wszystkim lądowanie. Gdy skakalem na tym kickerze widocznym na zdjeciu wyzej gorka miala naturalne wyplaszczenie pod koniec najazdu i znowu zalamanie troche dalej za hopa i londowanie bylo elegancko na pochylym. Niestety tutaj wypada ze ladaowanie bedzie na prawie plaskim dlatego musze usypac troche ziemi/sniegu i odpowiednio wyprofilowac. Niestety najgorsze jest to ze nie bede mogl przetestowac czy ladowanie jest wlasciwe i we wlasciwym miejscu puki nie ma sniegu :/

Oto mój projekt :D:

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Równie dobrze możesz zbudować coś takiego:

1a3d89b61c958db4.jpg

 

To w gruncie rzeczy jest bardzo ciekawe, bo jeśli dobrze zrozumiałem, to chcesz z pomocą ciężkich maszyn wyprofilować sobie górkę za domem. Pomysł, jakkolwiek pracochłonny i ambitny, bez zaplecza teoretycznego wydaje się nadzwyczaj zabawny. Snowparki mają własnych ludzi odpowiedzialnych za szejpowanie, konserwację przeszkód i zazwyczaj są to ludzie, którzy znają się na rzeczy. Z relacji wynika, że aż prosisz się o krzywdę. Pooglądaj sobie najpierw jak hopki wyglądają na zdjęciach i filmach, odwiedź jakiś snowpark i poskacz sobie na tym co będą w nim mieć. Gwarantuję, że jeśli nie jesteś kompletnym Margitesem, to po jednym usypaniu hopki na backcountry, nie będziesz zadawał głupich pytań.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze mieszkam w Olsztynie, wiec wizyta w jakims profesjonalnym snowparku to troche bardziej zorganizowana akcja.

Po drugie jakiestam doświadczenie jesli chodzi o wizyty w snowparkach mam, wiec widzialem kilka hopek na żywo, a nawet z niektorych skakalem.

Z tym ciezkim sprzetem to przesadzasz, bo chce tylko usypac troche ziemi, z ktorej wyprofiluje jakiegoś średniego kicera. Jesli chodzi o to zaplecze teorytyczne to wlasnie próbuje je zdobyc na tym forum (przynajmniej podstawowe informacje). Mysle jednak, ze rozsadniej jest zadac kilka głupich pytań na forum, niz wypracowywac dluzszy czas cala swoja wiedze na wlasnych powodzeniach i niepowodzeniach.

 

Ale chcialbym wrocic juz do tematu hopy. Jeżeli ktoś ma jakies zdjecia, albo sugestie do moich wczesniejszych pytan to bede wdzieczny.

 

doszedlem do wniosku ze ciezko bedzie zaplanowac miejsce ladowania bez sniegu wiec narazie srobuje usypac kickera i ewentualni troche piachu w miejscu pomiedzy hopa a ladowaniem, ladowanie zrobie juz najprawdopodobniej ze sniegu.

Z tego co narazie wyczytalem wiem juz ze miedzy hopa a miejscem do ladowania nie powinno byc wolnej przestrzeni:

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek powinieneś przeczytać artykuł na stronie o budowaniu hopek - klik

 

Poza tym lądowanie nie może być na płaskim. Zapomnij o tym. Rozwalisz sobie kolana i ogólnie upadki będą cholernie niebezpieczne i bolesne. Lądowanie musi być w miarę strome, abyś nawet przy upadku po prostu zjechał na dół wytracając cały pęd. Resztę powiedział o_O

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś sens by to mogło mieć gdybyś ewentualnie bezpośrednio za wybiciem już zrobił łagodne lądowisko. Czyli mówiąc graficznie - przybliżył znacznie do siebie oba elementy. Będzie z tym troche roboty,ale chyba się tego nie boisz zakładając taki wątek

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • bercik locked this temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...