Skocz do zawartości

atesty


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć:)

Mam takie nietypowe pytanie..Czy wiecie może na jakiej podstawie wydawane są atesty dla urządzeń do snowparków?Chodzi o jakieś podstawy prawne, bo chyba istnieje jakieś prawo, które to reguluje?

Jakoś nigdzie nie mogę znaleźć o tym informacji, a to przecież ciekawe..(tak mi sie wydaje:)

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, na pewno że takie urządzenia muszą, czy też powinny, mieć atesty. Dzięki temu właściciel czy zarządca takich urządzeń w snowparku nie ponosi odpowiedzialności za ewentualny wypadek, który spowodowany był np wadą takiego urządzenia i wtedy taka odpowiedzialność spada na producenta tych urządzeń. Nie wiem tylko kto wydaje te nieszczęsne atesty i na jakiej podstawie (jakieś rozporządzenie Min.Sportu, czy może przepisy PZSnow???) :(

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm ja sie nie orientuje obecnie w tym temacie ale w sumie jetem ciekawy bo mam jakis plan z tym związany i sie dowiem od właściciela jakiegos snowparku.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm atesty.

Racja ciekawa sprawa

tak jak np Techramps robi snowparki czy tez skateparki, to oni tam pisza ze maja to sprawdzone i takie tam.

ale apewno sa jakies atesty

bo przeciez nie mogloby tak byc, ze ktos zrobic sobie jakis tam box i uwarza i robi sobie snowpark, a potem za to odpowiada. Wiadomo ze takie przykladowy box musi byc jakos prawdzony / przynajmniej powinien /

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, pomimo usilnych poszukiwań, nie udało mi się znaleźć nic odnośnie atestów do snowboardowych przeszkód. Napisałam maila do PZSnow-brak odp. i do właściciela jakiegoś snowparku, który niestety nie chciał zdradzić szczegółowych inf. na ten temat i odwołał mnie do rozporządzenia z dn.06.05.97 (Dz.U w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywajacych w górach(...), tam jednak nie znalazłam tego, co mnie interesuje..

 

Temat tak mnie zaintrygował, że będę szukać dalej:)

No i byłabym wdzięczna za dalsze wiadomości na ten temat: )

 

A swoja drogą, oprócz atestów, ciekawi mnie też, czy istnieją jakieś normy dotyczące rozmieszczenia i zagospodarowania przeszkód do snowparku...:D

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

normy jakeis sa napewno, bo wiadomo, nie mzoe byc hopa, a zaraz na ladowaniu box czy tam reil.

Ale czy te normy są gdzieś zapisane, to tego ja nie wiem.

Mi psie wydaje, że to ejst tylko na podstawie ludziek inteligencji.

tego jak sobie dana firma /właścieciel/ wymysli, biarąc pod uwage bezpieczeństwo korzystających...

 

Gdybyś coś na ten temat znalazła, to byłoby bardzo fajnie.

Mogłabys zwrócić się jeszcze z tym pytaniem do innych właścicieli snowparkow.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko coś znajdę Ifi, na pewno się tym podzielę:)

Póki co, udało mi się uzyskać numer do instytucji wydającej certyfikaty i atesty-dziś już nie udało mi sie tam nikogo złapać, ale będę próbować jutro. Może tam mi wreszcie coś konkretnego powiedzą?:)

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mmm cuż za poruszenie:D ja też z niecierpliwością czekam na info dotyczące atestów. A odnośnie norm to mi sie wydaje że to chyba jest tak na zasadzie zdrowego rozsądku bo na niektórych filmach się widzi że te niektre przeszkody są tak zajebiście rozmieszczone że normalny początkuący snowboardzista to by sie zabił od razu a już taki stary wyga to tam sie bawi takim czymś:)

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hahaha no masz rację bercik, mocno poruszyła mnie ta sprawa..:D

Ale to dlatego, że nigdzie nie ma nawet małej wzmianki na ten temat!Do tego PZSnow milczy jak grób, właściciele snowparków to samo, a i na stronach www,gdzie zazwyczaj wszystko jest, w tej sprawie ani słowa..Ciekawi mnie wiec dlaczego o tym nic, a o atestach placów zabaw czy jakiś kotłów grzewczych można z internetowych inf. pracę mgr napisac!

No nic, jutro zobaczymy, co będą mi mieli do powiedzenia:)

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc dzwoniłam do tej instytucji...No i szczerze mówiąc wiem tyle samo ile przed rozmową..:/ Pani nie bardzo orientowała się nawet co to takiego snowpark, wciąż pytając mnie, czy to coś w rodzaju 'ścieżki zdrowia'...Jednak, gdy w końcu udało mi się wytłumaczyć o co chodzi, stwierdziła, ze nie ma przymusu atestowania takich urządzeń, ale jest wielce pożądane i w zasadzie właściciele sami upominają się o takie atesty.Bo o atesty odpowiedzialni są głównie sami producenci takich urządzeń i teraz mało kto decyduje się na urządzenia bez atestów.

No i tyle...

No cóż, mozecie się śmiać, ale nie daję za wygraną- w przyszłym tyg. umówiłam się na rozmowę z właściecielem skateparku:D co prawda to nie snowpark,ale urządzenia pokrewne, więc może od niego wreszcie czegoś konkretnego się dowiem...

Grunt to nie tracić nadziei...; ))

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no widze,ze masz nizla ambicje doweidziec sie. I dobrze :D

ale to tyko tak sama dla siebie chcesz, czy moze masz zamiar jakas prace na ten temat napisac ??

 

a moze bys tak napisal do Techrampsa, moze oni Ci cos tam poweidza ??

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hey,

No ja napisałem maila do Łukasza Przężaka - założyciela snowparku 4b na Jaworzynie Krynickiej i zobaczymy co mi napisze:)

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na temat atestów pracy żadnej nie piszę, ale zainteresowało mnie to, więc kto wie..moze kiedyś?; )Póki co jednak mogłabym opisać "drogę" do uzyskania odpowiedzi na to (banalne chyba) pytanie..:)

Ok, znajde nr tel lub maila do tego Techrampsa i spróbuję czegoś się od nich dowiedzieć:)

A wiesz bercik, nie wiem czy to przypadkiem nie ten sam właściciel, do którego ja pisałam...:D Po kilkumailowej wymianie, oprócz wyzej wspomnianego rozporządzenia, nie zdradził mi nic..:) No ale nie ma to jak męska solidarność, może akurat Tobie coś szepnie w tajemnicy: )

Mam nadzieję, że napiszesz, jak tylko czegoś się dowiesz:)

 

Ps.No i dzieki wam bardzo za zainteresowanie:)

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałeś rację Ifi, firma okazała sie profesjonalna i słowna-dostałam odp na temat atestów i rozmieszczenia.

No więc napiszę co udało mi się dowiedzieć od TechRamps'a i innych źródeł: nie ma W POLSCE przepisów, które nakładają konieczność atestowania takich urządzęń ani norm, które precyzują rozmieszczenie przeszkód. Obecnie jednak firmy same dbają o atesty (odbiór techniczny)swoich urządzeń (najczęściej leży to w gestii samych producentów), zaś normy dotyczące rozmieszczenia są,ale nieprzetłumaczone jeszcze na polski- np. we Wrocławiu wzorowano się na noramch niemieckich.

No to chyba mamy rozwiązanie tej zagadki:)

Mimo to ewentualne komentarze mile widziane:)

 

Ps.Chyba trzeba będzie założyc następny temat- będzie mi brakowało pisania na forum:)

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nio to się troche wyjaśniło ale skoro nie istnieją w polsce wymogi co do atestów to na pewno musi być spełnione coś takiego że właściciel snowparku zobowiązany jest do zapewnienia opieki medycznej na jego terenie tzn żeby zawsze był niedaleko jakiś lekarz bo jak już komuś się cosik stanie to żeby była szybka pierwsza pomoc...tak mi się wydaje.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • bercik locked this temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...