Skocz do zawartości
matzel

O języku polskim

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, drodzy forumowicze!

Zainspirowany konfliktem, który zagościł w temacie "Filmowa produkcja e-snowboard.info", postanowiłem założyć temat poświęcony językowi polskiemu.

Znowu się zjarałeś?

Nie :).

Uważam, że pisanie, "typowanie" poprawną polszczyzną jest częścią wykształcenia lingwistycznego, które powinno być utrwalone w naszych głowach już na poziomie gimnazjum.

No ale po co?

Ano po to, kochani, by pokazać, że jesteśmy ludźmi cywilizowanymi, wykształconymi.

Dlatego więc, używajmy znaków interpunkcyjnych, stosujmy się do zasad ortografii oraz dbajmy o wygląd tego, co piszemy (nie (sic!) używamy dwóch przecinków zamiast cudzysłowu). Nasz język jest przecież taki piękny... Jego korzenie sięgają przecież aż czasów języka prasłowiańskiego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zgadzam się, to w jaki sposób się wyrażamy zarówno w życiu codziennym jak i internecie świadczy jedynie o nas. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam tyle energii, że w szoku jesteś, joł

Witka to nara, dilpaks - samara

Kieszeń - kiermana, zapalniczka - zapalar

Bogaty leser to banan, lupa to fifka

Chować to kitrać, słowa - nawijka

Browar to piana, gdy go pijesz to łykasz bryka

Głowa to bania, wiesz że brauniarz znaczy helupiarz

Zgoda to sztama, gdy ci *** robi *** - *** ***

Impra to balet, sikor - zegarek, kopsasz to dajesz

Chcesz na gwizdku poszaleć to mówisz obstaw pojare

chodzi Ci o to ;d

Ostrzegałem - Matzel

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie, nie chodzi nam o to.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niestety nie o to... subkultura to subkultura, która nie powinna ograniczać twojego języka i stylizować na osobę, jak to powiada mój wykładowca "mniej wydajną" jeżeli wiecie o co mi chodzi :wink: , to w jaki sposób mówimy i się wysławiamy pokazuje nasz poziom a nie tylko chęć komunikacji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiadomo, że pod wpływem emocji każdemu zdarza się przeklinać. Jeżeli mówimy o kulturze, jaką jest hip-hop, to śmiało mogę powiedzieć, że polscy raperzy to inteligentne osobniki. Poznałem osobiście Zeusa, pogadałem z nim trochę, pooglądałem parę wywiadów z Eldoką, L.U.Cem i z innymi raperami i śmiało mogę powiedzieć, że to są ludzie, którzy mają olej w głowie.

Czym innym jest zachowywanie się przed kamerą, czym innym jest pisanie tekstu piosenki, w której niełatwo jest podkreślić wartość przekazu, którym chcemy uderzyć w słuchacza.

Do przeklinania nic nie mam - ba, dobrze użyte przekleństwo, w dobrym momencie jest w stanie rozłożyć mnie na łopatki :D

Jednak, gdy ktoś ich nadużywa, mój szacunek do takiej osoby spada :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

fillucas, dokładnie takie podejście mi odpowiada:) samemu zdarza mi się użyć niecenzuralnych słów w obecności znajomych ale wszystko ma swoje granice. Osoby nadużywające wulgaryzmów mają u mnie minusa, bo jakoś nie odpowiada mi rozmowa z takimi osobnikami, jak bym miał ochotę posłuchać K*** i Ch*** co drugie zdanie to polazłbym do meliny przy dworcu, gdzie krzywe twarze zapite alkoholem skrywają się przed promieniami słońca.

Co do Polskiej sceny Hip Hopu to sam lubię odsłuchać tego i owego (Ostrego uwielbiam i jest dla mnie bogiem:D).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakby któryś z moderatorów mógł podkleić temat, to szczerze mówiąc, byłbym szczęśliwy.

Myślę, że dotyczy on dość ważnego aspektu życia w społeczeństwie :D.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

prosze :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zaskoczony jestem, że na forum zwraca się uwagę na dbałość językową. Wszak lenie językowi uważają, że najważniejszy jest przekaz, nie jakość zapisu :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nawet najlepszym zdarzają się błędy i to rażące i głupie. Ja staram się pisać poprawnie, staram się również poprawnie wypowiadać. Ostatnio miałam niemiłą przygodę. We własnym liście motywacyjnym napisałam ludzią. Ja nie wiem jak ja spojrzę w twarz ludziom zajmującym się rekrutacją, choć pewnie nie spotka mnie ten problem, bo taki błąd mnie zdyskwalifikuje niestety.

______

na zły humor czekoladki, szampan i aromaterapia

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie z poprawną polszczyzną jest dość krucho. Jestem bardziej umysłem ścisłym, a nie humanistycznym. Jednak co bardzo mnie boli i nie mogę tego znieś, to nadmierne urzywanie wyrazów wulgarnych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

"Urzywanie" mówisz? Nawet jeśli nie jesteś humanistą, to i tak w ramce odpowiedzi podkreślane są wyrazy na czerwono. ;p

_______

Zajrzyj na moją stronę, gdzie dowiesz się więcej z dziedziny finansów. Teraz zajmuję się pożyczkami online.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Słusznie prawi! Ja też nie lubię, kiedy użytkownicy nie używają znaków interpunkcyjnych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kali pić kali jeść. Tak niektórzy piszą i mówią niestety w naszym kraju.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Żeby tylko! Mnie najbardziej rażą te wszechobecne anglicyzmy!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tragedia to jest dopiero wśród pracowników telewizji, powinni się dobrze wysławiać a tego nie robią

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi