Skocz do zawartości

Trzy doliny Francja


Rekomendowane odpowiedzi

Generalnie nie lubię pisać w takich tematach, ale nie mogłem się powstrzymać. Od zeszłego roku nie ma w temacie Francji żadnego wpisu. A to moim skromnym zdaniem najlepszy ośrodek narciarski w europie, i jeden z najlepszych na świecie (nie jest to moja opinia bo nie jeździłem na nartach nigdzie poza Europą, ale tak słyszałem ;)

Do rzeczy – bardzo polecam trzy doliny we Francji (tzw. Les Trois Vallees). Nie jest to z pewnością tani ośrodek, ale wart każdego euro centa który w nim wydamy! Jak sama nazwa wskazuje całość składa się z trzech dolin. W pierwszej są dwie miejscowości Les Menuires i Val Thorens (jeden z najdroższych ośrodków w całej Francji) W drugiej dolinie mamy Meribel , w trzeciej Courchevel.

Polecam zatrzymać się w Les Menuires – jest to najtańsza miejscowość w obrębie trzech dolin zarówno jeżeli chodzi o hotele jak i sklepy (podobno najmniej urokliwa, jeżeli chodzi o architekturę, ale ja tego nie zauważyłem). Do największych plusów zaliczam ponad 600 km tras dostępnych na jednym karnecie (cena 215 euro w sezonie)!!! Część z Was powie: „Też mi coś we Włoszech i w Austrii też oferują po 600 km na jednym karnecie”. Zgadza się, ale nie mówią, że żeby skorzystać z tych 600 km to będziecie musieli przejeżdżać po 10-15 km pomiędzy ośrodkami (miejscowościami) autobusami, busami lub własnym transportem, a to już nie jest taka frajda. W trzech dolinach nie potrzebujecie nawet raz wsiadać do autobusu, busa czy samochodu żeby przejechać do następnej doliny. Wszystkie trasy są w zasięgu ręki pod warunkiem ze Wasze umiejętności pozwalają Wam sprawnie poruszać się na nartach lub desce. Przejechanie z pierwszej do ostatniej doliny (np. od lewej do prawej zajmuje spokojnie 3 h dobrym tempem, a pamiętajmy ze trzeba później jeszcze wrócić!!!) Przez tydzień nie ma szansy żeby zjeździć wszystkie trasy (jest to po prostu niewykonalne!!!)

Drugim plusem (dla mnie chyba jednym z największych) to to ze 98% wszystkich ośrodków i hoteli ma bezpośrednie połączenie ze stokiem lub wyciągiem. Oznacza to tyle ze ubierasz się w pokoju, na korytarzu zakładasz sprzęt otwierasz drzwi i wyskakujesz bezpośrednio na trasę!!! Są to miejscowości dosłownie wybudowane na stoku. Zapomnijcie o czekaniu na Ski busa jak we Włoszech lub Austrii. Wpinacie dechy i ruszacie!!! Dla chętnych busy oczywiście kursują. Można przejechać z pierwszej do trzeciej doliny i z powrotem nie wpinając nart, ale po co?)

Chociaż ja jestem zachwycony Francją i wiem ze na pewno jeszcze ja odwiedzę to jest też sporo minusów:

Największy to odległość i cena. Do Francji ze względu na odległość najlepszy środek transportu to samolot, co podnosi cenę wycieczki. Do tego na miejscu nie spodziewajmy się piwka po 5 zł na stoku (5 tak, ale euro i to w tych tańszych knajpach). Do tego karnet 215 euro!!! Przy dzisiejszym kursie to prawie 850 zł. Można co prawda wykupić karnet np.. tylko na jedną dolinę za 160 euro, ale jaki jest wte3dy sens jechać przez pół europy do największego ośrodka narciarskiego na świecie i korzystać tylko z 1/3 tras.

Dla części dużym problemem może być pewnie niższy standard lokali (hoteli pensjonatów Francuskich). W nomenklaturze francuskiej pokój 23 m2 z 4 łóżkami, z czego dwa to są szuflady chowane w ścianie a dwa pozostałe to piętrowiec, to już apartament! (trochę przesadziłem, ale łóżka piętrowe i w szufladach to fakt!!! Do tego metraż 25m2 to już naprawdę spory pokój hotelowy. Włochy i Austria wypadają pod tym względem o niebo lepiej, ale ja wychodzę z założenia ze nie po to się jedzie 2tkm żeby rozkoszować się pokojem hotelowym, tylko żeby spędzać w nim jak najmniej czasu! Ale się rozpisałem. Jak ktoś ma jakieś pytania odnośnie Trzech dolin to z chęcią (w miarę możliwości) na nie odpowiem. Pozdrawiam wszytych fanów białego szaleństwa.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 1 year later...

Jeżeli natomiast chodzi o rozrywkę w Val Thorens, to zdecydowanie godne polecenia są imprezy Malaysia i El Gringo. Alternatywa to zabawa na stoku w barze La Folie Douce, gdzie codziennie do zachodu słońca bawi się mnóstwo ludzi - naprawde fajna atmosfera

Jak raz tam pojedziesz to z pewnością będziesz chciał tam wrócić. Doskonale przygotowane trasy, mnóstwo atrakcji, to jedne z wielu powodów, dla których warto tam pojechać. Miasteczko świetne jest zarówno dla ludzi młodych jak i dla rodzin z dziećmi. Gorąco Polecam

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 2 years later...
  • 9 years later...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...